startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Používame príbor

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Deti už od naútlejšieho veku chcú vedieť ako držať lyžicu a samostatne sa najesť. Úlohou každého rodiča je túto snahu podporovať a byť pripravený na s tým súvisiaci neporiadok a obrniť pri prvých krokoch s príborom veľkou dávkou trpezlivosti.
Detsky priborZačneme lyžicou a tanierom polievky, pre istotu položenom na pevnej nekĺzavej podložke. Jednu lyžicu majte prichystanú pre seba a jednu pre dieťa. Ukážte mu ako polievku nabrať, ako pofúkať a až potom prehlnúť. Nezabudnite ani na to, ako správne nakloniť tanier a zjesť polievku do poslednej lyžičky či kúska cestoviny.

Nasleduje druhý chod a s ním správne držanie príbora:
  • Na prvé pokusy so stolovaním venujte dieťaťu detský príbor, ktorý nemá ostré hrany a dieťaťu lepšie padne do ruky.
  • Keď je to potrebné, môžete detskú rúčku prvýkrát pri napichovaní, krájaní a naberaní jednodlotlivých súst jedla viesť.
  • Pri prvých pokusoch s používaním príboru vyberajte jedlá, ktoré sa ľahko krájajú.
  • „Nanečisto“ môžete tieto úkony trénovať aj pri hre s plastelínou alebo pri varení z cesta.
  • Rozotieranie masla a rôznych nátierok či omáčok môžete tiež napodobňovať pri činnostiach súvisiacich s výtvarnou výchovou, akým sú lepenie alebo maľovanie, či nanášanie rôznych povrchových náterov.
  • Akýkoľvek spôsob získavania zručností vedie v konečnom dôsledku k samostatnosti potrebnej pre daný vek dieťaťa.
Spoločné stolovonie pre rodinu ako celok má veľký význam. Preto je potrebné aspoň v nedeľu a počas sviatočných dní nájsť si čas pre spoločný obed. Prítomnosť všetkých členov rodiny vytvára atmosféru rodinnej spolupatričnosti.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 12.07.2007: admin, Diskusia k článku "Používame príbor"