startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Teplo domova dodáva sebadôveru - II. časť

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdravé sebavedomie je pre dieťa pancierom, ktorý ho chráni pri životných skúškach. Zdravé sebavedomie pomáha deťom ľahšie prekonávať konflikty a odolávať negatívnym tlakom. Šťastie týchto detí pramení zo životnej radosti.
budovanie sebavedomia_02_tspstk96613corAko môžu rodičia pomôcť dieťaťu vybudovať si zdravé sebavedomie? Ponúkame vám niekoľko malých ale užitočných tipov:

Dávajte si pozor ako a čo pred deťmi hovoríte

Deti sú citlivé na hodnotenie svojich rodičov. Nezabudnite preto dieťa pochváliť nielen za dobré splnenie povinností, ale aj za snahu pri nových činnostiach či [lohách. Buďte pri tom však realistickí. Povedzme, že vaše dieťa je útočníkom vo futbalovom mužstve a prehrá. Namiesto „nabudúce budeš viac trénovať a určite vyhráte“ môžete povedať „nabudúce bude mať vaše mužstvo viac šťastia“. Odmeňte aj snahu a súťaživosť, nielen výsledky.

Buďte "pozitívnym" vzorom

Ak ste ako rodičia príliš pesimistick9, alebo nerealisticky odhadujete svoje schopnosti, vaše dieťa vás v určitom veku môže začať napodobňovať viac, ako by ste si sami želali. Nezabudnite preto pracovať aj na svojom vlastnom sebavedomí.

Identifikujte a usmernite nesprávne názory dieťaťa

Je dôležité, aby rodičia identifikovali iracionálne názory dieťaťa na seba samého, či už ide o perfekcionizmus, vlastný sebaobraz alebo čokoľvek iné. Pomôžte dieťaťu nasadiť „objektívnu optiku“, ktorá mu pomôže realisticky zhodnotiť svoje silné aj slabé stránky. Povedzme, že sa vašej dcére v škole veľmi darí, ale má ťažkosti s matematikou. Môže sa aj napriek celkovému úspechu považovať za „zlú študentku.“ To je typický príklad chybného sebaobrazu, ktorý ako rodič môžete napraviť pochvalou za dobré výsledky v ostatných predmetoch a zabezpečením doučovania z matematiky.

hranie-kariet_tsp77006521Buďte pred svojími deťmi spontánni a láskyplní

Rodičovská láska je najlepšou vzpruhou pre detské sebavedomie. Nešetrite objatiami a povedzte svojmu dieťaťu, že ste naňho hrdí pri každej vhodnej príležitosti. Buďte úprimní, dieťa rýchlo vycíti, ak rodičovské slová nevychádzajú zo srdca.

Vytvárajte deťom bezpečné a vychovávajúce prostredie

Dieťa, ktoré sa doma necíti bezpečne, prípadne je nejakým spôsobom zneužívané, bude pravdepodobne po celý život trpieť veľmi nízkym sebavedomím. Rovnako na tom však môže byť aj dieťa, ktoré je pravidelným svedkom rodičovských hádok. Preto by ste vždy mali brať ohľad na deti, ktoré aj keď možno ešte nevedia hovoriť, veľa vecí vnímajú a pozorujú. Urobte svoj domov „bezpečným prístavom“ pre celú rodinu. Teplo domova dodáva sebadôveru.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.

Teplo domova dodáva sebadôveru - I. časť

rightend