startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Zmeny na pokožke počas tehotenstva - I. časť

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ani prirodzená ochranná vrstva Vášho organizmu sa počas tehotenstva nevyhne určitým zmenám či už hormonálneho alebo mechanického pôvodu. Niektoré z nich ľudová slovesnosť zveličila, o iných ste možno dodnes nepočuli.

tehotenske jazvyTehotenské jazvy

"Striae gravidarum" alebo tehotenské jazvy sú pravdepodobne najdiskutovanejšou zmenou pokožky budúcej mamičky. Obavy z nich má skoro každá žena. Objavujú sa približne s 50 - 90 %-nou pravdepodobnosťou v druhej polovici tehotenstva zväčša v podbruší ale aj na ramenách, stehnách, pod prsiami alebo zadku.

Aj keď veľa ľudí pozná na tieto drobné kolagénové zhluky kože zaručene účinné mastičky a mlieka, pravda je taká, že sa s nimi toho veľa urobiť nedá. Buď ich máte, alebo patríte k tomu malému percentu šťastných mamičiek, ktoré táto nechcená okrasa skoro zázračne obišla. Tehotenské jazvy môžu mať niekoľko priamych príčin, medzi ktoré patri napríklad:
  • Genetické dedičstvo po predkoch
  • Náhly prírastok hmotnosti
  • Dôsledok zanedbanej výživy
  • Etnický pôvod
Čo si teda s tehotenskými jazvami počať? Najlepšie je nechať veciam voľný priebeh. Po pôrode jazvy sami vyblednú a ako sa hovorí, zíde z očí, zíde z mysle. Ak by aj napriek tomu predstavovali jazvy pre Vás závažný kozmetický problém, vyhľadajte pomoc v ambulancii plastického chirurga.

Tehotenské škvrny

Melanotropín, ktorý organizmus produkuje v čase tehotenstva vo zvýšenom množstve, môže vyvolať tvorbu tmavších pigmentových škvŕn okolo nosa, líc alebo na čele budúcej mamičky obvykle v štvrtom až piatom mesiaci tehotenstva. Po pôrode sa tieto škvrny obyčajne strácajú.

autor: M. P.Zmeny na pokožke počas tehotenstva - II. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 22.11.2006: admin, Diskusia k článku "Zmeny na pokožke počas tehotenstva - I. časť"
rightend