Zmeny na pokožke počas tehotenstva - I. časť


tehotenstvo a pôrod
Ani prirodzená ochranná vrstva Vášho organizmu sa počas tehotenstva nevyhne určitým zmenám či už hormonálneho alebo mechanického pôvodu. Niektoré z nich ľudová slovesnosť zveličila, o iných ste možno dodnes nepočuli.

tehotenske jazvyTehotenské jazvy

"Striae gravidarum" alebo tehotenské jazvy sú pravdepodobne najdiskutovanejšou zmenou pokožky budúcej mamičky. Obavy z nich má skoro každá žena. Objavujú sa približne s 50 - 90 %-nou pravdepodobnosťou v druhej polovici tehotenstva zväčša v podbruší ale aj na ramenách, stehnách, pod prsiami alebo zadku.

Aj keď veľa ľudí pozná na tieto drobné kolagénové zhluky kože zaručene účinné mastičky a mlieka, pravda je taká, že sa s nimi toho veľa urobiť nedá. Buď ich máte, alebo patríte k tomu malému percentu šťastných mamičiek, ktoré táto nechcená okrasa skoro zázračne obišla. Tehotenské jazvy môžu mať niekoľko priamych príčin, medzi ktoré patri napríklad: Čo si teda s tehotenskými jazvami počať? Najlepšie je nechať veciam voľný priebeh. Po pôrode jazvy sami vyblednú a ako sa hovorí, zíde z očí, zíde z mysle. Ak by aj napriek tomu predstavovali jazvy pre Vás závažný kozmetický problém, vyhľadajte pomoc v ambulancii plastického chirurga.

Tehotenské škvrny

Melanotropín, ktorý organizmus produkuje v čase tehotenstva vo zvýšenom množstve, môže vyvolať tvorbu tmavších pigmentových škvŕn okolo nosa, líc alebo na čele budúcej mamičky obvykle v štvrtom až piatom mesiaci tehotenstva. Po pôrode sa tieto škvrny obyčajne strácajú.

autor: M. P.Zmeny na pokožke počas tehotenstva - II. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.