startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Výživa v tehotenstve - II. časť

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Milé mamičky, určite sa neraz zamýšľate nad tým, čo „poskytnúť“ svojmu dieťatku, aby sa počas deviatich mesiacov vyvíjalo správne. Plne si uvedomujete svoj podiel zodpovednosti, ktorý máte za seba i za to nádherné stvorenie, ktoré vo Vás rastie. Prinášame Vám prehľad toho, čo zaradiť do svojho jedálnička, aby Vaše dieťatko bolo zdravé a dostávalo všetko to, čo potrebuje.

makky syr_tsp86488435Chemicky spracované potraviny

Práve tak, ako plod prijíma z Vašej stravy cez placentu výživné látky, rovnako môže prijať aj škodliviny, ktoré sa nachádzajú vo Vašej strave. Vyhýbajte sa chemicky alebo inak priemyselne upravovaným potravinám, ako sú konzervy a rozličné polotovary a jedlá s dlhodobou trvanlivosťou. Priemyselne spracúvané potraviny často obsahujú cukor a soľ, alebo priveľké percento tuku, rôzne nežiadúce konzervačné látky, umelé príchute a farbivá. Pozorne si prečítajte nálepky a vyberte si výrobky, ktoré buď umelé prísady neobsahujú, alebo na zozname zložiek figurujú na samom konci.

Hotové jedlá

Vyhýbajte sa teplým jedlám podávaným v bufetoch a stánkoch rýchleho občerstvenia. Tieto jedlá môžu obsahovať baktérie, ktoré by sa preniesli na dieťa a ohrozili jeho život. Uprednostňujte čerstvo upravené jedlá.

Mäkké syry

Mäkké, vyzreté syry, napríklad plesňové, vyrábané z pasterizovaného i nepasterizovaného mlieka a iné mliečne výrobky z nepasterizovaného mlieka môžu byť škodlivé. Najlepšie je, keď ich počas tehotenstva vyradíte z jedálneho lístka.

A čo soľ?

Strava väčšiny ľudí obsahuje príliš veľa soli. Počas gravidity je dôležitejšie než inokedy znížiť množstvo soli v strave, lebo jej priveľký príjem vyvoláva opuchy a môže viesť aj k tehotenskej gestóze.

pohar vodyTekutiny v tehotenstve sú dôležité

V záujme zdravia vašich obličiek a aj preto, aby ste sa vyhli zápche, pite počas tehotenstva dostatočné množstvo tekutín. Najlepšia je voda. Pite jej čo najviac.

Nealkoholické nápoje

Akýkoľvek alkohol, ktorý vypijete, prejde cez placentu do krvi dieťaťa a môže mu uškodiť. Preto treba alkohol počas tehotenstva úplne vyradiť. Namiesto neho pite šťavu z čerstvého ovocia, mliečne koktaily alebo šumivé minerálky a ovocné džúsy. Aj v pive a víne s nízkym obsahom alkoholu môžu byť škodlivé prísady a chemikálie, dokonca vo veľkom množstve a tie môžu zanechať následky na zdraví Vášho dieťaťa.

Káva, čaj, kakao

Kofeín, ktorý sa nachádza v týchto nápojoch, má nepriaznivé účinky na tráviaci systém. Neodporúčame vypiť denne viac ako tri poháre nápojov obsahujúcich kofeín, lepšie však urobíte, ak ich nebudete piť vôbec. Nahraďte ich radšej minerálkou.

Bylinkové čaje

Bylinkové čaje si môžete vychutnávať i v tehotenstve. Pozor však, niektoré čaje nie sú vhodné pre tehotné ženy, pretože môžu mať nežiadúce účinky. Čaj z malinových listov je však tradičným prostriedkom na uľahčenie pôrodu.

Dáme si koláčik?

zakusokA čo sladké maškrty? Chuť na sladké občas "trápi" každú tehotnú ženu. Koláče, zákusky, keksy, čokoláda a šumivé nápoje majú však málo výživných látok a prispievajú k nárastu Vašej hmotnosti. Energiu získavajte radšej zo škrobových glycidov (cukrov), napríklad hrubozrného chleba. Ak však dostanete na niečo mimoriadnu chuť, dožičte si to, ale len v rozumnom množstve a za predpokladu, že tým nezaťažíte svoje trávenie.

Pár tipov na záver:

Šumivá pomarančová šťava - jednoduchým osviežujúcim nápojom je pomarančová šťava, ku ktorej prilejeme šumivú minerálku. Takto môžte pripraviť i iné šťavy z ovocia.

Banánový mliečny koktail - má vynikajúcu chuť a vysoký obsah vápnika a bielkovín. Stačí v mixéri zmiešať pohár mlieka s banánom a banánový mliečny koktail je na svete.

Koktail z čerstvého ovocia - skúste zmiešať rozličné druhy ovocných štiav. Získate pestrú škálu zdravých nápojov, výborne hasiacich smäd. Ozdobte ich mesiačikom z pomaranča alebo kúskami ovocia na koktailovej paličke.

spracovala: Bibiána Želisková

Výživa v tehotenstve - I. časťline

Diskusia


forum 04.02.2008: admin, Diskusia k článku "Výživa v tehotenstve - II. časť"
rightend