startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Vychovávame dieťa

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Milí rodičia, vaše dieťa má už svoje meno. Tak dlho ste naň čakali. Čo však viete o tejto osôbke? Dĺžku, váhu, farbu vlasov, očí - to je všetko. Malý človiečik, ktorý spinká s pritiahnutými nožičkami. Návod na použitie nebol priložený. Malá bezmocná bytosť, úplne odkázaná na vás. A vy ju máte vychovávať.

buduci rodicia_02_tsp101545692Láska je rovnako dôležitá ako správna výživa či starostlivosť

Charakter dieťaťa sa začína formovať od začiatku. Je na rodičoch, ako sa vyvinie. Prvý rok života je rozhodujúci pre ďalší vývin. Začať s výchovou nie je nikdy priskoro. Veď čo je výchova? Pôsobiť na dieťa tak, aby sa všetky jeho prednosti dokonale rozvinuli. Aké prednosti dieťa skrýva, to musia rodičia vyhľadať sami. Pri spojení semena s vajíčkom existovali približne tri trilióny možných kombinácii dedičných vlôh pre vytvorenie novej osobnosti. Čo z toho vzniklo, je bytosť absolútne ojedinelá. Tvor, ktorý sa výzorom podobá niektorému z príbuzných, nikdy však nebude taký istý.

Výchova stojí na začiatku

Výchova a vplyv okolia môžu usmerniť všetky jeho vlastnosti k dobrému alebo zlému. Malý človiečik si musí hľadať cestu sám, nikto mu v tom nesmie prekážať. My ho však môžeme usmerniť, pomôcť mu vyrovnať sa so svojimi predpokladmi, pudmi a okolitým svetom. Ochraňujúca sila prebúdza v dieťati dôveru. Predovšetkým sa má naučiť jednému: nech sa s ním stane čokoľvek, nemusí sa ničoho báť. To sa naučí len vtedy, keď má milujúcich rodičov. Z pocitu bezpečia vyrastá odvaha zvládnuť život a zvyknúť si na poriadok. Výchova bude tým jednoduchšia, čím viac sa rodičia vedia vžiť do situácie dieťaťa. Strnulé zásady do detskej izby nepatria.

Nemluvňa nikdy nie je vedome neposlušné

Nemluvňa prejav neposlušnosti nepozná. Vyhýbajme sa tvrdosti a trestom v prvom roku života. Môžu veľa pokaziť. Naopak láskyplnou dôslednosťou a presnosťou dosiahneme viac. V prvých mesiacoch je dieťa ešte tak úzko spojené s matkou, ako keby bolo kúskom z nej. Má jemné orgány, ktorými síce ešte nezachytí detaily, základné nálady však rozozná. Podráždené matky majú podráždené deti, veselí rodičia majú deti radujúce sa zo života.

Matka a otec sú prví vychovávatelia. Vkladajú do dieťaťa nezameniteľné dojmy o ľuďoch, o bezpečí, ale i o nemilosrdnom chlade, nepokoji, nenávisti. Tu vznikajú prvé základy jeho neskoršieho chovania, tu klíči dôvera k ľuďom. A tá je podstatným krokom v živote človeka.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 18.12.2009: admin, Diskusia k článku "Vychovávame dieťa"
rightend