startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Čo znamená byť otcom?

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Je len málo vecí, ktoré by dokázali zodpovedne pripraviť na rolu otca rodiny a tak budúci otcovia často tápajú v tom, čo sa od nich v rodine očakáva. Čiastočne je to spôsobené aj skutočnosťou, že rodičovské role už nie sú jasne ohraničené ako kedysi. Do práce chodia obaja rodičia a isté je len to, že nechcú opakovať chyby svojich rodičov. Jednoduchý recept na otcovstvo jednoducho neexistuje.
Otec cita dietatuPred takými 30 - 40 rokmi bolo viac-menej jasné, že živiteľom rodiny je otec. Dnes sú zamestnaní obaja rodičia a často za prácou cestujú aj do zahraničia. A hoci dnes už existujú aj otcovské dovolenky a rôzne úľavy pre rodičov s malými deťmi, zladiť pracovné a rodičovské povinnosti nie je vždy jednoduché.

Malé deti nebudú rozumieť, čo to znamená prísť po celom dni unavený z práce domov. Hneď pri dverách vám skočia do náručia a budú očakávať, že sa im budete venovať s plným nasadením bez ohľadu nato, ako sa vám viedlo v práci.

Vyhraďte si večer na každodenné školské povinnosti, akými je napríklad písanie domácich úloh, opakovanie slovnej zásoby na hodiny cudzieho jazyka alebo kontrolu či v školskej taške nechýba nič, čo by sa malo objaviť na druhý deň v školskej lavici.

Sú otcovia, ktorí radi trávia s deťmi čas pri rôznych športoch, ale príliš veľa aktívneho pohybu im môže "uškodiť", takže budú mať problémy so zaspávaním. Pokojné aktivity vo večerných hodinách pomôžu k vzájomnému zblíženiu a zároveň dieťa pripravia na nočný odpočinok.

Otcovia často váhajú zo zapojením sa do aktivít školy, ktoré dieťa navštevuje. Schôdze ZRPŠ bývali často doménou mamičiek, ale aj to sa už dnes pomaly mení a tak by v záujme vlastných detí nemali zaháľať ani budúci oteckovia.

Otec s dietatomViete, že:
  • Viac ako 2/3 otcov sa trápi kvôli citovému zdraviu a správaniu svojich detí, ale nevedia na koho sa obrátiť. Otcovia tiež túžia po lepšej komunikácii a rodinných vzťahoch.
  • V tých rodinách, kde sa otcovia pravidelne zaujímajú o školský prospech, osobný aj spoločenský život svojich potomkov, vyrastajú sebavedomejšie a motivovanejšie deti.
  • Deti, ktorým sa rodičia intenzívne venujú do siedmeho roka života, dosahujú do 20. rokov lepšie študijné výsledky.
Otec je pre svoje deti najbližším modelom dobrého chovania a zdrojom uvedomovania si vlastnej rodiny. Keď vidia jeho citlivé správanie, snažia sa aj ony správať k ostatným ohľaduplne a citlivo. Je preto dobré hneď od začiatku dohodnúť sa na jasných pravidlách, ktoré budú platiť pre celú domácnosť a určiť aj primeranú odmenu, či primeraný postih za ich porušovanie.

Napríklad ak chcete, aby sa dieťa naučilo jesť v kuchyni, mali by ste aj vy ako rodičia isť príkladom a nebrať si svoje jedlo tvrdohlavo odnášať do obývačky pred televízor.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 31.10.2006: admin, Diskusia k článku "Čo znamená byť otcom?"
rightend