startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Úloha otcov pri výchove detí

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Otcovia majú pri výchove svojich detí nezastupiteľnú úlohu. Veľa nezávislých štúdií už potvrdilo, že deti, ktoré vyrastali v rodine s "aktívnym" otcom, mali spoločenskú aj vzdelávaciu výhodu oproti tým, ktorí svojich otcov vydávali len občas, alebo ich vôbec nepoznali.
Otec s dietatomDeti starostlivých otcov majú menej problémov zo správaním, lepšie sa učia a to dokonca aj vtedy, keď otec nežije s dieťaťom v spoločnej domácnosti.

Otcovský vplyv na synov

Okrem už spomínaných výhod existujú ešte ďalšie prednosti dobrých vzťahov medzi otcom a synom. Podľa prieskumu Oxfordskej univerzity chlapci so starostlivýn otcom sa dostávajú do konfliktu zo zákonom len zriedka. Ich otcovia im totiž pomáhajú budovať zdravé sebavedomie a sebakontrolu vlastných pocitov a emócií.

Podobnú oporu však dieťa može nájsť aj v inom mužskom členovi rodiny. Slobodné matky nezriedka nájdu vhodné modely správanie sa pre svojich synov v strýkovi, v starom otcovi alebo v dobrom známom.

Otcovský vplyv na dcéry

Aj dievčatá môžu veľa získať z dobrého vzťahu so svojím otcom. Dievčatá do piatich rokov života so starostlivým otcom vraj dospievajú neskôr ako ich rovesníčky, ktoré vyrastali len s mamou. Úprimná pochvala a otcovský obdiv budujú v jeho dcére zdravé sebavedomie, vďaka ktorému vyrastie v sebavedomú a nezávislú mladú dámu.

autor: M. P.



line

Diskusia


forum 09.02.2007: admin, Diskusia k článku "Úloha otcov pri výchove detí"
rightend