startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Teplo domova dodáva sebadôveru - I. časť

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdravé sebavedomie je pre dieťa pancierom, ktorý ho chráni pri životných skúškach. Zdravé sebavedomie pomáha deťom ľahšie prekonávať konflikty a odolávať negatívnym tlakom. Šťastie týchto detí pramení zo životnej radosti.
budovanie sebadovery_01_tsp86796149Na druhej strane pre deti s nízkym sebavedomím sú aj tie najjednoduchšie životné prekážky zdrojom úzkosti a frustrácií. Ťažko hľadajú riešenia v krízovej situácii a často podliehajú príliš kritickému sebahodnoteniu, ktoré vedie k pasivite a melanchólii.

Čo je sebadôvera

Sebavedomie môžeme definovať aj ako kombináciu pocitov zručnosti s vedomím, že nás má niekto rád. Dieťa, ktoré je spokojné s tým, čo dokázalo, ale necíti sa milované, môže tiež trpieť nízkou sebadôverou. Zdravá sebadôvera je vyváženou kombináciou vlastných zručností a ocenenia od svojho okolia.

Budovanie sebadôvery začína už v ranom štádiu života. Napríklad keď batoľa úspešne dosiahne jeden z vývojových míľnikov, už vtedy dokáže vnímať uspokojenie z dosiahnutého cieľa. Prvé nesmelé krôčiky v ústrety mame, či prvé zdarné uchopenie lyžičky, to všetko prispieva k zdravej sebadôvere v neskoršom veku.

Pri všetkých úspešných aj neúspešných pokusoch si dieťa nevedomky buduje svoj sebaobraz. Pochvala vo vhodnej chvíli dieťatu viac osoží ako tri zauchá. Dieťa sa učí od dospelých, v prvom rade od rodičov, ktorí sú preňho autoritou.

Úroveň sebadôvery sa s vekom dieťaťa a získavaním nových skúseností mení a „dolaďuje“. Všetkým rodičom preto určite pomôže malý sprievodca príznakmi zdravého a nezdravého detského sebavedomia.

Dieťa s nízkym sebavedomím často odmieta skúšať nové veci. Hovorí negatívne, je frustrované, ľahko sa vzdáva a očakáva pomoc od iných. Deti s nízkym sebavedomím sú voči sebe často neprimerane kritické a ľahko podliehajú sklamaniu z vlastného jednania, prechodné neúspechy vnímajú ako trvalú prekážku.

Naproti tomu dieťa so zdravým sebavedomím sa vie tešiť z ľudí okolo seba, kolektívnej aj individuálnej činnosti, nemá problém rýchlo sa prispôsobiť novému prostrediu. Tvárou v tvár životným výzvam dokáže sebavedomé dieťa nájsť pohotové riešenie, prejaviť svoj názor bez ponižovania seba či druhých. Dokáže priznať si svoje slabé stránky a prijímať ich.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 19.09.2007: admin, Diskusia k článku "Teplo domova dodáva sebadôveru - I. časť"
rightend