startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Slabiny vo výchove, ktoré neradno prehliadať

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Výchova potomstva nikdy nebola jednoduchá záležitosť. Rodičovstvu sa každý z nás učí a tak nečudo, že z času na čas pri výchove detí niečo zanedbáme. Dnes vás chceme upozorniť na niekoľko detských charakterových nedostatkov, ktoré by rozhodne nemali ujsť pozornosti každého starostlivého rodiča.

dvojicky„Skákanie“ do reči

Prečo ho neprehliadať

Vaše dieťa môže živo reagovať na pozitívne podnety, ktoré ho vedú ku prerušovaniu či kladeniu všetečných otázok. Takého správanie môže pôsobiť pre rodičov roztomilo, avšak po nástupe do školy môže v detskom kolektíve pôsobiť neohľaduplne a rušivo.

Ako sa ho zbaviť

Keď budete najbližšie telefonovať alebo sa vyberiete na návštevu ku priateľke, povedzte svojmu potomkovi, že musí ticho sedieť a neskákať ľuďom do reči. Najlepšie to dosiahnete tak, že dieťaťu nájdete nejakú obľúbenú činnosť alebo mu dáte do ruky hračku. Ak vás dieťa aj napriek tomu začne vyrušovať, skúste ho pokojne vrátiť ku hre a neskôr mu vysvetliť, kde urobilo chybu.

„Surová“ hra

Prečo by ste ju nemali prehliadať

Keď vaše dieťa pri hre udrie iné dieťa, je jasné, že dospelý musí zasiahnuť. Existujú však aj nenápadnejšie formy detskej agresivity ako je štuchanie alebo štípanie. Ak včas nezasiahnete, zo surového správania sa môže stať nevítaný zlozvyk, takže už osemročné dieťa môže podobné správanie považovať za prijateľné. Dieťa preto musí už v najútlejšom veku jasne vnímať, že akákoľvek forma fyzického násilia voči druhému je neprijateľná.

Ako sa toho zbaviť

Surovú hru treba zastaviť hneď v zárodku. Dieťa si vezmite niekam do súkromia a vysvetlite mu, že podobné správanie druhým pôsobí bolesť. Ak sa podobná situácia zopakuje, zvážte či je vhodné, aby sa práve tieto deti hrali spolu.

detsky krikDieťa predstiera, že vás nepočuje

Prečo by ste to nemali ignorovať

Opakovať niečo svojmu dieťaťu dvakrát alebo trikrát rozhodne žiadneho rodiča nepoteší. Na dôvažok tým dieťa nepriamo vníma, že hrá vo vzťahu rodič - potomok „prvé husle“. Selektívna hluchota je jednoducho mocenská hra, ktorú treba hneď od začiatku neutralizovať, aby sa dieťa nestalo vzdorovitým manipulátorom.

Ako sa jej zbaviť

Namiesto pokrikovania cez celý byt pristúpte k dieťaťu bližšie a zreteľne mu povedzte, čo od neho žiadate. Dbajte na to, aby ste pri rozhovore hľadeli dieťaťu do tváre. Oslovenie menom, či položenie ruky na plece a stíšenie či vypnutie telky, aj to sú možnosti ako si vybojovať pozornosť.

Príklad z praxe. Keď šesťročný Paľko začal na svoju mamu skúšať „selektívnu hluchotu“, rodičia sa rozhodli zasiahnuť. Upozornili ho, že ak ešte raz budú musieť niečo povedať dvakrát, čakajú ho dva dni bez počítača alebo zákaz hrať sa s domácim miláčikom. Včas určiť hranice je rozhodujúci krok pre zachovanie rodičovskej autority.

Dieťa je sebecké

Prečo by ste to nemali ignorovať

Možno si myslíte, že vaše dieťa zagúľa očami alebo niečo nepríjemne odsekne až na prvom stupni základnej školy, kde najčastejšie nájdeme prvé „vzdory“. Keď sa tak naozaj stane, veľa rodičov takéto chovanie ignoruje v domnienke, že je len dočasné, ale keď sa mu včas nepostavíte, môže sa stať, že v piatej triede sa budete musieť popasovať s netolerantným školákom, ktorý si len ťažko hľadá priateľov a učitelia ho tiež nemajú v láske.

detsky placAko sa toho zbaviť

Dajme dieťaťu jasne najavo, že takéto správanie je neprijateľné. „Keď zagúľaš očami, je nad slnko jasnejšie, že sa ti nepáči, čo som povedala.“ Nejde o to, aby sa dieťa cítilo nepríjemne, ale aby si uvedomilo, ako jeho vystupovanie pôsobí na okolie.

Dieťa rado preháňa

Prečo by sme to nemali ignorovať

Spočiatku sa vám tento charakterový nedostatok môže zdať nepodstatným. Syn vám zaklame, že si ustlal posteľ, ale v skutočnosti na ňu len prehodil plachtu a pod ňou je všetko rozhádzané. Rovnako môže dieťa začať klamať svojím kamarátom, že bolo na kolotočoch, hoci ešte nie je dosť veľké. Zdanlivo nevinná lož sa môže postupne stať automatickou ak dieťa zistí, že si tým dokáže získať priazeň svojho okolia, alebo sa vyhnúť nepríjemným následkom, keď urobilo niečo, čo sa nepatrí.

Ako sa toho zbaviť

Vždy keď si vaše dieťa začne príliš vymýšľať, vysvetlite mu, že lož ma krátke nohy. Skôr či neskôr kamaráti prídu na to, že sme im klamali a môže sa stať, že celkom stratíme ich dôveru. Zaujímajte sa o motív zdanlivo nevinnej lži a postarajte sa o to, aby sa mu to doma „neprepieklo“. Keď dieťa zaklame, že si ráno umylo zuby, ale jeho dych svedčí o opaku, pošlite ho do kúpeľne znovu a dohliadnite, že teraz si zuby urcite umyje.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 11.06.2008: admin, Diskusia k článku "Slabiny vo výchove, ktoré neradno prehliadať"
rightend