startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Skôr než pôjdem do postieľky...

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V mnohých rodinách sa večer čo večer odohráva cirkus, keď deti odmietajú ísť do postele. Ukladanie na spánok sa stáva najhoršou časťou dňa. Človek však môže zaspať len vtedy, keď sa uvoľní a upokojí. Nechutné scény, nadávky a krik nie sú vhodné prostriedky pred spaním, práve naopak, spánok by mal predstavovat niečo pekné a príjemné.
Deti majú rozdielnu potrebu spánku. Dĺžka spánku závisí od veku dieťaťa, od jeho potrieb, od ročného obdobia i od náročnosti konkrétneho dňa. Od malička by sme však mali deti navykať na určitý spánkový režim.

Individuálne „spánkové“ potreby

Ak pošleme spať sedemročné dieťa spolu s päťročným v rovnakom čase, nečudujme sa, že to sedemročné bude protestovať a pod nejakými zámienkami neustále vstávať. Starším deťom stačí menej spánku, tie menšie ho potrebujú podstatne viac. Pre malé deti by mal byť samozrejmosťou i popoludňajší spánok, tak ako to je dodnes zaužívané v materských školách.

Spí dieťa dostatočne dlho?

Príkladom, či má dieťa dostatok spánku, je ranné vstávanie. Ak dieťa chodí do školy a ráno sa budí samo, alebo sa dá zobudiť bez ťažkostí, pravdepodobne spí dostatočne dlho. Ak sa mu však nechce vstávať a my ho musíme vytrhávať z hlbokého spánku, pravdepodobne zaspáva večer neskoro. Je potrebné, aby rodič poznal individuálnu potrebu spánku svojho dieťaťa a podľa toho stanovil čas, kedy má ísť do postele.

Spánok by nemal byť trestom

Deti by sa mali radi ukladať do postieľky. Spánok by v žiadnom prípade nemal byť trestom. Preto je potrebné vytvoriť na spanie príjemnú rodinnú atmosféru. Pekné posteľné prádlo, plyšové zvieratká, malá nočná lampa - to všetko dotvára príjemnú atmosféru detskej izbičky. „Postieľka má rada detičky, ktoré idú spinkať umyté a preto šups poumývať zúbky a prezliecť do pyžamka.“ I takto môžeme deti motivovať, aby sa večerná hygiena stala akýmsi pravidelným rituálom pred spaním.

detsky spanokMne sa ešte nechce spať

Ak deti zvyknú pred spaním vyvádzať, alebo sa priveľmi rozšantia, treba ich tlmiť a zatrhnúť to. Chvíľu pred spaním si môžeme skrátiť maľovaním, čítaním, alebo počúvaním rozprávky. To dieťa upokojí. Niekedy pomôže malá prechádzka, alebo teplý kúpeľ, ktorý navodí lepší spánok.

Mami, som smädný

Poslednú hodinku pre spaním by sme mali stráviť s dieťaťom. Pár slov na dobrú noc a pekne uložiť do postieľky. Potom je už ticho. Ale častokrát sa z detskej izby ozýva: „Mami, ja som smädný, chce sa mi ísť na záchod, idem si zobrať svojho medvedíka.“ Je potrebné vedieť rozlišovať skutočnú potrebu od zámienky. Ak dieťa zistí, že mu to s predstieranými zámienkami vychádza, pokúsi sa o to nabudúce opäť. Sú rodičia, ktorí sú svojimi deťmi doslova tyranizovaní. Nech ide dieťa na záchod ešte pre spaním, nech sa napije (nie je však dobré piť tesne pred spaním), nech medvedíka uloží do svojej postieľky skôr. Rodič má vyžadovať, aby dieťa po zaľahnutí viac z postele nevstávalo. Ak sa vstávanie pričasto opakuje, treba zvážiť, či dieťa naozaj neposielame skoro spať. Nikto predsa nemôže zaspať na povel.

Hurá, prázdniny

Školopovinné deti potrebujú pravidelný rytmus spánku, aby boli na vyučovaní svieže. To je hlavný dôvod, prečo ich posielame skôr spať. Výnimkou môže byť víkend, alebo prázdniny, keď ráno nemusia vstávať zavčasu. Posledné slovo má však i v tomto prípade rodič.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 23.06.2008: admin, Diskusia k článku "Skôr než pôjdem do postieľky..."
rightend