startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

S plecniakom do školy

line

školáci
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Školské plecniaky sa vyrábajú z najrôznejších materiálov, sú rôznych tvarov a farieb, takže všetci školáci majú na výber z pestrej ponuky rôznych možností. Na rozdiel od tašiek alebo kabeliek, plecniak rozkladá váhu nákladu po celej šírke chrbta.
dievcatko s plecniakomVeľa plecniakov je vybavených niekoľkými priehradkami, aby si školáci ľahšie udržiavali poriadok v učebniciach a školských potrebách. Pri správnom nosení plecniaka je chrbtica rovnomerne zaťažená a nenamáha sa krk ani plecia.

Je veľa faktorov, ktoré sú príčinou bolesti chrbta pri nostení plecniaka. Nadmerné telesné cvičenie, zlé držanie tela pri sedení, alebo naopak málo pohybu a príliš veľká váha na chrbte. Väčšina odborníkov sa zhoduje v tvrdení, že celková hmotnosť školského plecniaka by nemala prekročiť 10 - 15 % hmotnosti školáka, ktorý ho nosí na pleciach.

Pre lepšie pochopenie spôsobu, akým ťažké školské plecniaky pôsobia na vývin chrbtice, je dobré vedieť, že ľudská chrbtica sa skladá z 33 stavcov oddelených platničkami, ktorých úlohou je tlmiť nárazy. Plecniak plný učebníc školáka často ťahá dozadu a ten v snahe udržať rovnováhu, ohne sa v bokoch alebo prehne chrbát, čo v konečnom dôsledku môže viesť k pokriveniu chrbtice, bolestiam pliec, krku alebo chrbta.

Plecniaky s úzkymi popruhmi, ktoré sa zarezávajú do pliec, môžu sťažovať krvný obeh, alebo poškodzovať nervové zakončenia a pôsobiť tŕpnutie, mravenčenie alebo náhlu slabosť v ramenách či rukách.

Nielen školské plecniaky môžu viesť k rôznym zranenia. Často sa stane, že:
  • Ľudia s ťažkým nákladom na chrbte si jeho váhu neuvedomujú a pri otáčaní alebo v úzkých piestoroch môžu okolostojacich nevedomky zraziť na zem.
  • Často sa stáva, že niekto zakopne o plecniak položený na zemi, alebo na neho spadne cudzí plecniak.
  • Nosenie ťažkého plecniaka často mení spôsob, akým dieťa chodí a zvyšuje tak riziko nebezpečného pádu obzvlášť na schodoch, kde môže ťažký školský plecniak ľahko narušiť rovnováhu školáka.
SkolaciAj napriek možným problémom sú plecniaky užitočným a moderným školáckym príslušenstvom. Ešte skôr ako sa vyberiete jeden kúpiť pre svojho školopovinného potomka, ponúkame vám niekoľko praktických tipov:
  • Odľahčený plecniak nepridáva školákovi pri nosení zbytočnú záťaž (aj keď sú kožené plecniaky obyčajne atraktívnejšie, bývajú o čosi ťažšie ako ich plátenné varianty).
  • Dva široké popruhy na ramenách pomôžu lepšie rozložiť hmotnosť plecniaka rovnako ako vystužený chrbát plecniaka ochráni detský chrbát pred ostrými hranami učebníc a školských pomôcok.
  • Driekový popruh tiež pomôže rozložiť hmotnosť obsahu po celom tele. Rovnako ako väčší počet priehradok. Ťažšie veci majú svoje miesto bližšie k stredu plecniaka.
Nuž v dnešnej dobe nie je problém skĺbiť praktickú stránku plecniaka s krásnym dizajnom. A školáci si tak určite prídu na svoje.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 31.08.2007: Raja, re: Diskusia k článku
forum 27.08.2007: admin, Diskusia k článku "S plecniakom do školy"