startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Rodina - škola osobností

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rodina je najstaršia, najpevnejšie založená ľudská inštitúcia, extrémne prispôsobivá, no tradičná zároveň. Vytvára štruktúru, ktorá dokáže zvládnuť jednotlivcov viacerých generácií, rozdielnych vekových skupín, s potrebami, ktoré sú odlišné od tých, ktoré sa nachádzajú okolo nich. Nech sa dialo čokoľvek, rodina vždy prežila. Je totiž nenahraditeľná. Rodina je navždy a preto si ju celý život nosíme v srdci.
rodinkaRodina je najsilnejší zdroj energie, života a lásky. Rodina vytvára priestor, kde sa každý človek učí kto je a kým sa môže stať. V rodine je každý člen jedinečnou osobnosťou, ktorá sa potrebuje rozvíjať.

V rodine človek nachádza šťastie, radosť i uspokojenie. Dá sa teda povedať, že najdôležitejšou úlohou muža a ženy je vytvorenie rodiny. Rodina znamená budúcnosť. Rodinu tvoria ľudia. Aby sa však rodina mohla stať šťastnou, musí v nej prevládať úcta a otvorenosť navzájom. Rodina je školou osobností.

I napriek tomu každý deň milióny ľudí opúšťajú svoje domovy nespokojní a nešťastní, pokúšajúc sa nájsť to, čo nenachádzajú vo svojich domovoch. A ako to bolo s maliarom, ktorý sa vybral do sveta hľadať najdôležitejšiu vec na svete? Nuž čítajte:

Bol raz jeden maliar, ktorý bol nespokojný so svojou prácou a povedal svojej manželke: „Idem do sveta hľadať najdôležitejšiu vec na svete, pretože práve túto vec musím namaľovať na svoj obraz.”

Cesty ho zaviedli do mnohých krajín. Videl mnoho prekrásnych vecí, ale nebol spokojný - nenašiel to, čo hľadal.

Jedného dňa zastavil nevestu v deň jej svadby: „Povedz mi, spýtal sa rozžiarenej mladej dievčiny, čo je najkrajšia vec na svete?“ „LÁSKA“, odpovedala bez zaváhania. Maliar pokračoval vo svojich cestách skamaný. Nedokázal namaľovať lásku. Za nejaký čas stretol vojaka vracajúceho sa z vojny: „Vojak, povedz čo je najkrajšia vec na svete?“ „POKOJ“, odpovedal vojak ponáhľajúc sa domov.

Umelec bol znovu sklamaný. Nedokázal namaľovať pokoj. Pokračujúc vo svojich cestách, zastavil kňaza na ceste do chrámu. Dúfal, že svätý muž bude vedieť pomôcť. Ale kňaz mu iba jednoducho odpovedal: „VIERA je najkrajšia vec na svete!“ Ako by však mohol niekto dokázať namaľovať vieru?

Maliar cítil, že jeho hľadanie je márne a vrátil sa domov, unavený na tele i na duši. Potom ako ho jeho žena prívetivo privítala, zistil, že našiel lásku, o ktorej hovorila nevesta. V celom jeho dome cítil bezpečie, nekonečný pokoj, ktorý vojak pokladal za tak nádherný. A v očiach svojich malých detí bola viera opísaná kňazom. V tej chvíli spoznal tú najdôležitejšiu vec, ktorú má namaľovať - jeho RODINU a jeho DOMOV. Toto bude jeho majstrovské dielo.

Domov je miesto, kde sú ľudia milovaní, kde sa podporujú navzájom, kde sú šťastní nie preto, čo robia alebo majú, ale jednoducho preto, že sú. A preto je domovom rodina.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 12.11.2007: admin, Diskusia k článku "Rodina - škola osobností"
rightend