startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Rodičovstvo to nie je len kúpa kolísky

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

O určitých etapách detstva sa hovorí častejšie ako o iných. Medzi prvým krokom a prvým slovom je však množstvo ďalších krokov, o ktorých chceme hovoriť práve v nasledujúcom článku. Na úvod však malé upozornenie. To, že vaše dieťa prejde niektorými z nich skôr a niektorými neskoršie, ešte neznamená, že ste niekde urobili chybu.

dietatko s cumlikomPostieľka, cumlík a stretnutia s rovesníkmi

Presuňte dieťa z Vašej postele do vlastnej postieľky okolo tretieho mesiaca veku. Ak budete presun dlho odkladať, môže sa stať, že budete mať problémy s osamostatňovaním dieťaťa.

Vlastnú „veľkú posteľ“ zabezpečte dieťaťu okolo druhého roku života. Presnejšie povedané vo chvíli, keď vaša ratolesť začne v postieľke stáť a záhradka jej siaha po hrudník, prípadne nižšie. V tomto štádiu totiž už väčšina detí dokáže preliezť mriežku a dostať sa z postieľky! Niektoré deti to síce dokážu až neskôr, ale to nič nemení na skutočnosti, že tým vzniká bezpečnostné riziko, ktoré treba čo najskôr odstrániť.

Dieťaťu začnime brať cumlík v druhom až treťom mesiaci života. Pravda je aj taká, že môžete počkať kým dieťa vypľuje cumlík samo, ak ho však bude mať ešte ako 3 - 4 ročné, môže mať neskôr problém s rozprávaním.

Dieťa začnite postupne učiť abecedu, počty, tvary a farby okolo 6-teho mesiaca života. Aj keď im naozaj porozumejú až neskôr, vôbec nevadí keď sa s nimi zábavnou formou zoznámia už v tomto čase. Používajte pri tom knihy, príklady z bezprostredného okolia (banán je žltý, lopta okrúhla) a nesmiete zabudnúť ani na rokmi osvedčené obrázkové pexeso!

Dieťa dokáže vnímať iné dieťa už od 3 mesiacov veku. V 9-tich mesiacoch až do jedného roka už dokáže ponúknuť inému dieťaťu hračku a napodobňovať ho. V každom prípade je dobré mať od každej obľúbenej hračky svojej ratolesti aspoň 2 kusy, aby sme sa vyhli zbytočným ťahaniciam ak je v rodine detí viac.

Detske zubkyMaznáčikovia, zúbky a povinnosti

Dieťaťu nedovoľte domáceho maznáčika skôr ako v dvoch rokoch veku. Dieťa sa v tomto veku už dokáže cielene sústrediť hoci na rybičky v akváriu a ak je akvárium primeranej veľkosti, tak nehrozí nič vážnejšie ako mokrý rukáv. So štvornohými miláčikmi ako sú psy a mačky je dobré počkať neskôr.

Dieťa začnite učiť drobným povinnostiam okolo 18-teho mesiaca. Odložiť hračky na miesto, odniesť špinavú bielizeň do koša alebo položiť servítky na stôl. Aj keď budú menšie deti spočiatku potrebovať pomoc, budete určite prekvapení ako rýchlo sa dokážu učiť. Starším deťom môžete prenechať polievanie kvetov, položenie riadu do dresu po jedle, ustielanie postele, upratovanie tekutín, ktoré samo rozlialo a podobne.

Povedzte svojmu drobcovi o dieťatku niekedy počas druhého trimestra, v tom čase už bruško začína byť pomaly viditeľné a aj pravdepodobnosť spontánneho potratu už tiež pominula.

Vezmite svojho potomka k zubárovi okolo jedného roka.

Preliezačky, hojdačky a šmýkačky

Prvú trojkolku môžete svojmu dieťaťu kúpiť po dovŕšení prvého roku života. Aj keď ju ešte nedokážu celkom ovládať, veľa detí si na nej rado posedí „akože“, dupne si do pedálov či „pridá plyn“ na volante.

Dieta na autickuV rovnakom čase môžete prestať s používaním pohárov s viečkom a násadkou. Jednoročné deti by už mali vedieť piť z poloplného pohára.

Pre staršie deti

Každé dieťa by si malo vedieť zaviazať šnúrky na topánkach postupne už počas dochádzky do jaslí, aj keď úplné zvládnutie tohto úkonu môžete očakávať až okolo piateho roku života.

Niektoré deti sa dokážu naučiť jazdiť na štvorkolesovom bicykli už ako štvorročné. V rovnakom veku môžete začať uvažovať o návšteve kúpaliska a kurzov plávania. Je síce pravda, že plávať sa dnes učia aj mladšie deti, ale to viac menej len pre potešenie z hry vo vode.

Štvorročné dieťa by rovnako mohlo dvihnúť telefón, keď rodičia nie sú doma.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 19.09.2006: admin, Diskusia k článku "Rodičovstvo to nie je len kúpa kolísky"
rightend