startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Rečové schopnosti

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rozvoj rečových schopností je jedným z najdôležitejších predpokladov celkového duševného a duchovného rozvoja dieťaťa. Má veľký vplyv na neskoršie výsledky v škole, na celkovú adaptáciu v kolektíve i presadenie sa v živote. Veľkú úlohu zohráva prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, v neposlednom rade i rodičovská výchova.
Otec cita dietatuPri hre sa dieťa učí. Počúva rozprávky, prežíva dej, rozpráva udalosti, rieši hádanky, pamätá si básničky. Je zvedavé, všetko ho zaujíma. Je to preň jedinečný zážitok, ktorý rozvíja i jeho rečové schopnosti a podnecuje túžbu po všetkom novom.

Dieťa sa počúvaním učí

Najviac sa dieťa učí počúvaním. Preto je potrebné osvojovať si „techniku tichého počúvania“. Na rozšírenie slovnej zásoby sa odporúča: pomenovanie konkrétnych vecí, označovanie činností, rozlišovanie rôznych tvarov, materiálov, farieb, veľkostí. Týmto všetkým sa rozvíja slovná zásoba dieťaťa a cvičí sa pamäť. Dobré je, ak dieťa počuté opakuje. Čím viac s dieťaťom rozprávame, tým viac podporujeme jeho učenie a pamätanie slov.

Dieťa trpí, ak sa s ním nerozprávame

Dieťa vo svojich prvých rokoch preberá len toľko poznatkov a zážitkov, koľko je schopné stráviť. Najviac sa rečové schopnosti rozvíjajú do štvrtého roku života. Základom všetkého však po celý život ostáva komunikácia. Či ide o obdobie prenatálne, dojčenské, batolivé či predškolské, treba mať na pamäti, že pravidelná komunikácia utvára vzťah medzi rodičmi a deťmi. Najdôležitejšie je prostredie, v ktorom sa dieťa pohybuje. To aktívne pôsobí na jeho rozvoj.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 21.12.2009: admin, Diskusia k článku "Rečové schopnosti"
rightend