startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Prečo deti nosí bocian

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Skúsili ste sa ako deti opýtať mami alebo otca ako ste prišli na tento svet? Odpoveďou vám pravdepodobne bol roztomilý príbeh o bocianovi s uzlíčkom plienok v zobáku. Pravda je samozrejme oveľa prozaickejšia, ale to nám nemôže zabrániť, aby sme túto legendu preskúmali trochu bližšie.
bocian s dietatomPrečo práve bocian? Prečo nie sokol alebo orol? Bociany sú odjakživa spájané so šťastím a blahobytom. Dlho sa verilo, že po celý život zostávajú verné jednému životnému druhovi.

Hebrejské pomenovanie bociana (chasida) býva v židovskej literatúre často prívlastkom spravodlivej, zbožnej vernej ženy a starostlivej matky. O bocianoch sa už od najstarších čias tradovalo, že by v hniezde s mláďatami radšej zahynuli, ako ich opustili.

V gréckej mytológii sa traduje spor medzi manželkou boha Dia Hérou a kráľovnou drobného národa Geranou, ktorá o sebe tvrdila, že je krajšia ako manželka vládcu na Olympe, za čo ju Héra premenila na bociana. Ponížená Gerana sa vraj v tejto podobe pokúsila uniesť Hérinho syna Mopsa. Tento príbeh môže byť inšpiráciou pre „milosrdnú lož“, s ktorou sme všetci vyrástli.

Pre prvých kresťanov bol bocian až do konca 17. storočia symbolom „anjelského manželstva“, v ktorom manželia síce žili pod jednou strechou a spávali v spoločnej posteli, ale nemali spolu pohlavný styk. Propagátorom tejto formy manželského spolužitia ako najvznešenejšej formy panenstva bol v západnej cirkvi najmä kresťanský spisovateľ Tertulián.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 28.05.2007: admin, Diskusia k článku "Prečo deti nosí bocian"