Prečo deti nosí bocian


zaujímavosti




Skúsili ste sa ako deti opýtať mami alebo otca ako ste prišli na tento svet? Odpoveďou vám pravdepodobne bol roztomilý príbeh o bocianovi s uzlíčkom plienok v zobáku. Pravda je samozrejme oveľa prozaickejšia, ale to nám nemôže zabrániť, aby sme túto legendu preskúmali trochu bližšie.
bocian s dietatomPrečo práve bocian? Prečo nie sokol alebo orol? Bociany sú odjakživa spájané so šťastím a blahobytom. Dlho sa verilo, že po celý život zostávajú verné jednému životnému druhovi.

Hebrejské pomenovanie bociana (chasida) býva v židovskej literatúre často prívlastkom spravodlivej, zbožnej vernej ženy a starostlivej matky. O bocianoch sa už od najstarších čias tradovalo, že by v hniezde s mláďatami radšej zahynuli, ako ich opustili.

V gréckej mytológii sa traduje spor medzi manželkou boha Dia Hérou a kráľovnou drobného národa Geranou, ktorá o sebe tvrdila, že je krajšia ako manželka vládcu na Olympe, za čo ju Héra premenila na bociana. Ponížená Gerana sa vraj v tejto podobe pokúsila uniesť Hérinho syna Mopsa. Tento príbeh môže byť inšpiráciou pre „milosrdnú lož“, s ktorou sme všetci vyrástli.

Pre prvých kresťanov bol bocian až do konca 17. storočia symbolom „anjelského manželstva“, v ktorom manželia síce žili pod jednou strechou a spávali v spoločnej posteli, ale nemali spolu pohlavný styk. Propagátorom tejto formy manželského spolužitia ako najvznešenejšej formy panenstva bol v západnej cirkvi najmä kresťanský spisovateľ Tertulián.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.