startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Prečo deti klamú

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Detské klamstvá sú prirodzenou súčasťou dospievania. Prvé klamstvá za začínajú už v 3 - 4 roku života. Už v tomto veku sa deti snažia potajomky dostať k obľúbeným sladkostiam a keď pritom niečo rozbijú, dokážu si vymyslieť neuveriteľný príbeh.

detska plachost_01Obdobie 2 - 4 rokov: malí výmyselníci

Prečo klamú: Väčšina detí v predškolskom veku má veľmi živú predstavivosť a neuveriteľné príbehy sa im v hlavách rodia „ako huby po daždi“. Príbeh o jednorožcovi, ktorý zablúdil v mestskom parku nie je úmyselnou snahou oklamať vás. Je skôr neklamným znamením rozvíjajúceho sa intelektu. V tomto období sa deti ešte stále učia rozlišovať medzi skutočnosťou a vlastnými predstavami.

Často je predstavivosť zrkadlom detských želaní. Štvorročná Natálka si aspoň raz do týždňa prinesie zo škôlky domov hračku a zakaždým tvrdí, že jej to učiteľka dovolila. Ak dieťa po niečom veľmi túži, môže sa to preňho stať skutočnosťou. Iným častým dôvodom pre detské klamstvá je strach z trestu, prípadne z toho, že by pravda rodičov zarmútila.

Ako zareagovať: Aj keď dieťa by rozhodne malo vedieť, že udrieť súrodenca, či pojesť kamarátom všetky sušienky nie je dobré, akékoľvek neprimerané tresty sú v rannom veku skôr kontraproduktívne. Ani pridlhé pokarhanie príliš nepomôže. Dieťa beztak pochopí len toľko, že „bolo neposlušné“ a prílišný trest by ho v budúcnosti mohol odradiť od toho, aby rodičom niečo povedalo. Preto je dobré sústrediť pozornosť na predovšetkým vzor správania, ktorý chceme dieťaťu vštepiť tým, že mu povieme napríklad: „Viem, že sa bojíš, keď som zlá, ale nechcem, aby si svoju sestru bil. Ak niečo chceš, musíš poprosiť.“

Obdobie 5 - 7 rokov: ako sa dostať z kaše

Prečo klamú: Keď deti dorastú do školského veku, zistia, že lož môžu použiť ako strategický únik pred trestom. Ich klamstvá tak začínajú byť úmyselné a o čosi hodnovernejšie ako v období ranného detstva. Šesťročné dieťa už napríklad vie, že výhovorka "pes mi zožal domácu úlohu" na učiteľa neplatí, naopak „bol som chorý“ už znie oveľa pravdepodobnejšie.

Dieťa mladšieho školského veku už bude dômyselne skúšať hranice tolerancie a trpezlivosti svojich najbližších. Je dôležité nedovoliť, aby sa lož stala pohodlnou pákou na riešenie ťažkostí. Tomu najúčinnejšie zabránime tým, že budeme deťom praktickým príkladom hodnovernosti a pravdovravnosti. Deti sa učia predovšetkým pozorovaním svojich najbližších a keď doma nenájdu autentický vzor, budú ho hľadať inde.

Ako sa zachovať: Dieťaťu by sme mali vysvetliť, že niekedy je „nevinná lož“ prípustná, keď nechceme zraniť city druhých. Povedzme, že vaše dieťa pozve na oslavu spolužiak, ktorý nie je v kolektíve príliš obľúbený. Vtedy je ohľaduplnejšie povedať „už niečo mám“ ako „teba príliš nemusím“.

Je rovnako dôležité, aby dieťa pochopilo, že klamstvo je neprípustné, ak prostredníctvom neho chceme kryť vlastné chyby alebo lenivosť. Ak si dieťa neumyje zuby, pošleme ho do kúpeľne znova. Ak urobí niečo vážnejšie, napríklad ukradne kamarátovi bicykel, či drobné z pokladničky, musí veci vrátiť a môže ho čakať dvojdňový zákaz televízie, ale zbytočný krik a tvrdé tresty ho len utvrdia v zbure proti autoritám.

budovanie sebadovery_01_tsp86796149Obdobie 8 rokov a starší: bojovníci za nezávislosť

Prečo klamú: Staršie deti často pociťujú potrebu budovať si vlastnú identitu odlišnú od identity svojich rodičov. Ak v minulosti platilo, že ste vo svojom dieťati mohli čítať ako v otvorenej knihe, teraz platí, že svetlo zhaslo a je tma ako v rohu a dozviete sa len to, o čom vaša ratolesť bude chcieť hovoriť. Ak budete príliš „tlačiť na pílu“, môže sa stať, že vám dieťa začne klamať.

Deti v tomto veku už dokážu „klamať telom“ a používať presvedčivé gestá a keď ich prichytia pri lži, len zriedkakedy sa priznajú. Presvedčiví mladiství klamári bývajú často obľúbení aj medzi svojimi rovesníkmi rovnako ako dobrí politici. Vedia, čo chcú ľudia počuť a povedia im to v pravý čas na pravom mieste a okolie ich za to zbožňuje. Notorickí klamári sú často ovocím príkrej výchovy. Dieťa môže prežívať úzkosť z vysokých očakávaní svojich rodičov, že tá preváži nad strachom z klamstva.

Ako sa zachovať: Urobme ako rodičia všetko preto, aby naše dieťa vnímalo, že nám môže dôverovať. Nájdime si pravidelne niekoľko minút na dôverný rozhovor o tom, čo naše dieťa trápi, ale aj na to, čo ho teší a v čom sa mu darí. Niektoré deti sa ľahšie zdôveria pri obľúbenej činnosti, iné pozitívne reagujú na „povolenie rodičovských oprát“. Ak si ako rodičia sami pred deťmi priznáme, že robíme chyby, je to pre nich často veľká motivácia, aby sa nám zdôverili.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 14.01.2008: admin, Diskusia k článku "Prečo deti klamú"