startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Sú prázdniny skutočne časom sladkého ničnerobenia?

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Neviem či existuje dieťa, ktoré by sa na prázdniny netešilo. Pre deti sú prázdniny časom, keď sú odbremenené od svojich povinností. A práve počas tohto obdobia hrozí najviac nebezpečenstiev.

deti pri hraniNebezpečenstvo č. 1: Nuda

Nuda obyčajná, nuda izbová, nuda prízemná. Nudy každého druhu je skutočne veľa. Ak sa s ňou poriadne nepopasujete, môže vám otráviť celé leto. A povedzte, nebolo by lepšie leto využiť vo svoj prospech? Tak ideme na to:

Ak vás prepadne nuda, pustite si telku, otvorte okno a porozmýšľajte, čo by vám dnes osožilo. Prospela by prechádza, nejaká činnosť či návšteva kamoša? Vo dvojici sa nudí totiž ťažšie. Ak sa teda rozhodnete ísť ku kamošovi, všimnite si, či na stole neleží pohodený papierik, na ktorom chýba váš podpis k prebratiu domácich povinností. Môže sa ľahko stať, že zrazu zistíte, že máte kúpiť chlieb a zeleninu, zabehnúť na poštu a cestou vybrať lieky pre starkú a ešte prihriať obed, pohľadať tričko a mrknúť na aktuálne novinky počítačových hier. No konečne. Cesta do mesta trvá pridlho a vám sa zdá, že z dňa vám ktosi ukradol. Fííí, kde ostala nuda? Nie a nie ju stretnúť. Lieky vybrané, nákup urobený, pošta vybavená. Ešteže mama nechala lístok. To bol ale deň. Na nudu posteľnú neostal čas. A zajtra chcem ísť s Peťom von.

Nebezpečenstvo č. 2: Kutil domáci

Ak ste sa popasovali s nudou, môže prísť na rad kutil domáci. To je taký malý škriatok, ktorý nabáda urob to a ešte to. Napríklad vyskúšať niečo, čo mama nedovolí, veď sa to nikto nedozvie. A tak sú akosi viac v ohrození ruky, nohy, oči a ostatné časti tela. A kutil razom stíha všetko. Počítačovú klávesnicu, ohňostroj zo sviečok, rozliate mlieko a ešte pokus o výbuch tesniacej peny. Pánabeka, to je ale neporiadok. Kutil domáci sa snažil. Rýchlo všetko upratať. O chvíľu je tu mama.
Ponaučenie: Skamaráťte sa so škriatkom a pošepkajte mu, že všetko patrí na svoje miesto. A neporiadok oberá o čas. Radšej málo neporiadku a veľa času, ako veľa neporiadku a málo času. A pozor na všetko čo strieľa, mohlo by sa stať, že vystrelí.

Nebezpečenstvo č. 3: Tichý režim

Môže sa stať i to, že počas prázdnin upadnete do tichého režimu. Vtedy sú uši nefunkčné a ruky neposlúchajú. No proste telo vôbec nefunguje. Napr.:
Príkaz „vstaň z tej postele“ – neprijatý!
Hrozba „rozhýb sa už konečne“ - preposlaná k dverám sestrinej izby.
Program „domáce práce“ - zlyhal!
Niekedy je skutočne ťažké, prejsť na pozíciu “online“.
Riešenie: Prezrieť všetky zvukové kanály, odstrániť poruchy tipu: mne sa neeechce, odizolovať staré návyky, platiace ako výhovorky a rázne potvrdiť príkaz: “V momente.... !!!“

Nebezpečenstvo č. 4: Mne je dobre

Obľúbená veta mnohých teenagerov znie: „Mami, ale veď mne je taaaak dobre. Načo by som tam šiel? To sú somariny. Nepotrebujem radiť.“ Ach jaj. Prázdniny majú priniesť a nie ubrať. Sú investíciou a devízou skvelých zážitkov. Úročia čas, pohodu i fantáziu. Veď všetko je dovolené. Teda skoro všetko. Pretože poniektorí jedinci sa domnievajú, že počas prázdnin nemusia jesť, spať, ani vynášať smeti. Že to všetko sa urobí samo. Teda skôr, než začnete čas sladkého ničnerobenia, rozhodnite sa, že prázdniny sú tu pre vás. A podľa toho plánujte, investujte, úžitkujte čas, peniaze i sily. Veď čo investujete, dvakrát sa vám vráti. Napríklad počas školského roka.

Krásne prázdniny.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 07.07.2008: admin, Diskusia k článku "Sú prázdniny skutočne časom sladkého ničnerobenia?"
rightend