startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Poslušné dieťa – sen každého rodiča

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Častokrát sa naša predstava o deťoch rozchádza s realitou skutočnosti. Mať dieťa, ktoré by poslúchalo na „prvé slovo“ je snom každého rodiča. Zlýhava rodičovská autorita ak je dieťa neposedné a miera našej trpezlivosti dosahuje maximum?

mama s dietatom v naruci_tsp103960971Ako správne zadefinovať poslušnosť

Poslušnosť v sebe zahŕňa zvyky a princípy konvencie, ktorú vštepujeme deťom odmalička. Modelom nami požadovaného správania sa nútime deti prijímať názory, napĺňať očakávania a podriaďovať sa autorite nás dospelých. Pravdaže s tým najlepším úmyslom. Častokrát sme ovlpyvňovaní pohľadom iných a vzburu „malých individualít“ berieme ako osobné zlyhanie.

Absolútna poslušnosť

Nevyžadujte absolútnu poslušnosť. Poslušnosť blokuje tvorivosť, zamedzuje prejavy detskej fantázie, ktoré k detskému veku neodmysliteľne patria. Pojem poslušnosti je definovaný inak. Nezdravá autorita nezaručuje poslušnosť. Poslušnosť závisí od miery poznania, ktoré je špecifické pre jednotlivé vývojové etapy. Nedostatočná miera „osobnej slobody“ u starších detí vedie k tendencii podriaďovať sa. Je potrebné, aby sa dieťa v budúcnosti dokázalo presadiť.

Zdravé sebavedomie

Najlepšou devízou do budúcna je zdravé sebavedomie. To však možno budovať za predpokladu, že vaša výchova spočíva v princípoch lásky. Tolerancia v správnej kombinácii jasne stanovených pravidiel prispieva k snahe porozumieť. Je nevyhnutné, byť vo výchove jednotní. Pri nedostatočnej autorite vzniká u dieťaťa pocit neistoty. Dieťa potrebuje cítiť podporu rodiča, jeho záujem a čas. Len tak možno budovať puto medzi rodičom a dieťaťom.

Právo na chyby

Ponechajte deťom právo na chyby. Niekedy je potrebná vlastná skúsenosť. I napriek dobre myslenej rade, vaša snaha „vychovávať“ nemusí mať vždy požadovaný účinok. Ponechajte dieťaťu právo na vlastný názor. Primerane veku vytvárajte priestor k formovaniu osobnosti dieťaťa vyjadrovaním vlastného názoru.

Pristupujte individuálne

Každé dieťa je jedinečné, preto potrebuje individuálny prístup. Neporovnávajte! Je umením rodičov spoznávať a formovať svoje deti. Byť príkladom a zároveň učiteľom je úloha, ktorej sa treba naučiť. Ako určiť správne hranice a mieru tolerancie je len na rodičoch. Vnímavé počúvanie potrieb detskej duše vytvára najväčší predpoklad, že láska, ktorú dávate, vzklíči a vyrastie v krásneho človeka.

Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 03.10.2007: admin, Diskusia k článku "Poslušné dieťa – sen každého rodiča"