startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Pohlaďme deti rozprávkami

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rozprávky sú piesňou srdca. Rozprávajú o láske, o šťastí, poznaní, o víťazstve dobra nad zlom. Všetci máme radi rozprávky. Rozprávky dávajú nádej, ktorú „občas“ potrebujeme. A tak rozprávame rozprávky deťom. Ich viera v dobro je natoľko silná, že nie je spútaná realitou.
Otec cita dietatuDeti veria v silu rozprávok. V predstavách ožívajú hrdinovia, draci i strážcovia vesmíru. A tak rozprávame rozprávky deťom.

Pre deti nie je ťažké stotožniť sa so svetom rozprávok. I oni pomyslene bojujú, bránia, prenikajú do tajov deja. Bránou fantázie vstupujú do rozprávok, ktoré podávajú posolstvo o hodnote človeka. A preto odpradávna svet potreboval rozprávky, povesti, mýty i báje. Rozprávky podávajú dedictvo tým najúžasnejším spôsobom.

Večer na postieľke ožíva svet fantázie, keď príbeh deja rozpráva ocko. Smejú sa detské očká, dych sa tají, odvaha rastie. Pred sníčkom rozprávka ukončí deň, aby noc zahalila udalosti dňa. Rozpráva príbeh o šťastí, nešťastí, rozpráva o láske, ktorá napĺňa detskú izbu radosťou, keď rozprávku číta mama. Chvíľa rozprávok je vzácna. Pre mamu, otecka i pre dieťa. Chvíle rozprávok si dieťa ponesie do budúcna. Darujme deťom rozprávky. Sú tak nádherné. Načrime do pokladnice slovenských rozprávok. I napriek ponuke modernej doby nezabúdajme, že rozprávky majú čaro slova. Zasejme do detského srdiečka túžbu po čítanom slove. Je krásne. Tak ako rozprávka v náručí mamy.

A ako rozprávajú rozprávku mamy? Mamy rozprávajú ťíško a pomaly. Mamy rozprávajú s láskou a nehou. Rozprávka z úst mamy je ako balzam. Pohládza detskú dušu. A v prítomnosti otecka mení noc na krásnu rozprávku.

A ako rozprávala rozprávku jedna mama?

Mama prišla a sadla si na postieľku. Ticho napĺňalo detskú izbu. Mama sedela a usmievala sa. Nebolo počuť slová, len tikot hodín pretínal zvuk noci. Detské očká počúvali rozprávku o jednej mame. A ruky mamy hladili dieťa. Izbou „znela“ tá najkrajšia rozprávka. Rozprávka o mame, ktorej uši boli hluché, ústa nemé, rozprávka, ktorú rozprávalo srdce mamy. Tá mama bola totiž hluchonemá.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 19.10.2007: admin, Diskusia k článku "Pohlaďme deti rozprávkami"
rightend