startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Pár slov rodičom

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rodičovstvo je pri všetkej radosti a naplnení namáhavá záležitosť. Výchovu detí možno prirovnať k maratónskemu behu. Sily je nutné rozdeliť na všetky „etapy“ výchovy. Neraz však hrozí stav totálneho vyčerpania.

objatie_01Vyčerpaní a vybití rodičia

Ak človek nemá pokoj v sebe, nemá ho ani v rodine. Nervózni rodičia lomcujú svojimi deťmi, otcovia kričia a mamičky protestne dvíhajú prst v bezútešnej sebaľútosti. Stavy vyčerpanosti pôsobia katastrofálne na vzťahy medzi manželmi a medzi rodičmi a deťmi. Keď je rodič v strese, je viac nespravodlivý a rýchlejšie stráca sebaovládanie ako vtedy, keď je vyrovnaný a spokojný.

Chronický stav vyčerpania

Chronický stav vyčerpania môže prísť veľmi rýchlo. Príčinou môže byť dlhodobá pracovná vyťaženosť, alebo nikdy nekončiace povinnosti v domácnosti, viaceré tehotenstvá v krátkom čase či dennodenná starostlivosť o deti. To všetko môže viesť k zrúteniu.

Najprv sa človek cíti slabý, vyčerpaný, možno trvale preťažený. Je nespokojný, všetko ho znervózňuje, deti by najradšej nevidel. Objavujú sa psychosomatické príznaky: nechutenstvo, bolesti žalúdka, bolesti hlavy, bolesti chrbtice. To prechádza k chronickej únave, k sebaobviňovaniu alebo ľahostajnosti, k zlosti či odporu. Došli ste až tak ďaleko? Ak ste mamou alebo otcom, tak potom veľmi dobre poznáte stav „vypätia“. K výchove a rodičovstvu potrebujete pokoj. Ten však musí vychádzať z vás.

Všetkým tým, ktorí sú rodičmi

Ak vychovávate deti, musíte vedieť, že všetko sa odvíja od vašej pohody. Ak vytvárate prostredie napätia a nervozity, nervózne a nepokojné budú i vaše deti.

Preto:
  • poznajte hranice svojej energie a nepreťažujte sa dlhšiu dobu. Nemáte nevyčerpateľnú zásobu energie. Ak sa dostanete až na hranicu svojich síl, nezotavíte sa v priebehu niekoľkých dní. Môže to trvať mesiace. Chráňte si teda svoj zdroj energie a svoje sily si rozdeľte.
  • vypracujte si dobrý časový plán. Urobte si zoznam tých vecí, ktoré sú pre vás skutočne dôležité. Dobrá organizácia pomáha vykonať za krátky čas veľa práce. Čo platí pre prácu, to platí i pre relaxovanie. Aj na to sa musí plánovať čas. K tomu patrí tiež spoločne prežitý večer s partnerom raz za týždeň, zmysluplne prežitá nedeľa alebo rodinné popoludnie. Rodinná dovolenka, alebo krátka dovolenka vo dvojici môže obnoviť stratenú energiu.
  • chráňte sa pred stresom z nedostatku voľného času. Niekto si nedopraje pokoj ani vo svojom voľnom čase. Každý však potrebuje čas i sám pre seba. Vyvážená miera spánku, pravidelné telesné cvičenie a zdravá výživa udržujú telo i dušu v najlepšej forme.
Ak budete “šetriť“ sama seba, budete prínosom i pre svoju rodinu. Deti nechcú mať unaveného a mrzutého ocka, chcú mať ocka a mamu, ktorí sa s nimi budú hrať.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 04.06.2008: admin, Diskusia k článku "Pár slov rodičom"
rightend