startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Neverbálna komunikácia batoliat

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Batoľa je malý človiečik, ktorý začína objavovať "svoje ja". Spočiatku je veľmi panovačné, každému by chcelo prikazovať, kde má sedieť, čo si má obliecť a čo presne chce obedovať. Na slovnú formuláciu zložitejších myšlienok si bude musieť ešte chvíľu počkať. Dovtedy sa rodičia budú musieť popasovať s neobyčajnými neverbálnymi gestami.

detsky krikDieťa sa vyhýba pohľadu

Vyhýbavým pohľadom Vám dieťa naznačuje, že je preťažené a viac netúži byť stredobodom pozornosti. Tento postoj prvýkrát nastane okolo druhých narodenín, kedy dieťa po prvýkrát vedome začne vnímať pocity ako vina, radosť či hanba. Dieťa už tuší, že ak vzalo svojmu súrodencovi macíka, zrejme ho zato nepochválite a vyhýbavý pohľad je toho jasným dôkazom.

Riešenie: Dajte dieťaťu jasne a stručne najavo v čom pochybilo. „Do kníh nekreslíme, druhých nestrkáme“ a dajte mu príležitosť na mieste napraviť spôsobené škody.

Dieťa berie do postele všetky svoje obľúbené plyšové hračky

Len nedávno vaše bábätko spinkalo ako anjelik v nebeských perinkách a zrazu zaspáva s armádou plyšových strážcov po boku. Čo sa stalo? Prebúdzajúca sa fantázia je pre dieťa živšia ako u dospelého. Obľúbené hračky dodávajú dieťaťu istotu pri zaspávaní či prebudení uprostred noci.

Riešenie: Je zbytočné presviedčať dieťa o tom, že pod posteľou ani v skrini žiadny "bubák" nestraší. Nechajte dieťa s jeho hračkami. Ak má v posteli nedostatok miesta, môžete mu dať na výber len niekoľko - tak, aby postupne vystriedalo všetkých svojich plyšových miláčikov.

Dieťa si pri stretnutí s novým človekom natiahne tričko cez hlavu

Tento pocit dobre poznajú aj dospelí, ktorí sa ocitli na spoločenskom podujatí, kde nikoho nepoznali. Očami hľadali niekoho, s kým by sa mohli dať do reči a zbavili sa tak nepríjemného pocitu izolácie. Podobne reaguje aj dieťa v spoločnosti neznámeho človeka, ale keďže ešte nedokáže plnohodnotne komunikovať, jeho reakcia je svojská, no spontánna.

Riešenie: Citlivo pomôžte svojmu dieťaťu "z ulity". Ako rodič ste pre svoje dieťa vedome aj nevedome vzorom správania. Ak Vás dieťa uvidí správať sa uvoľnene a priateľsky v spoločnosti nových ľudí, skôr či neskôr sa bude správať podobne. Chce to len trochu trpezlivosti a príležitostnú pochvalu za zdvorilý pozdrav či podanie ruky.

dcerka s mamouDieťa nahnevane prehlási: „Ale ja to chcem!”

Deti prichádzajú na svet netrpezlivé, so silným pudom sebazáchovy. Nakŕmenie neznesie odklad rovnako ako výmena plienky, či získanie obľúbenej hračky z ruky zlomyseľného votrelca. Telesne dieťa v prvých mesiacoch života rastie ako zvody, ale jeho duševný vývoj si však vyžaduje veľa starostlivého formovania a trpezlivosti. Prefrontálny kortex, oblasť mozgu zodpovedná za sebakontrolu vrátane schopností vyrovnať sa s čakaním sa najprudšie rozvíja medzi 2. - 7. rokom života.

Riešenie: Využite toto obdobie na systematické vštepovanie trpezlivosti a praktické príklady toho, že nič v živote sa nedeje akoby mávnutím čarovného prútika. Zdôrazňujte postupnosť každodenných činností - najprv doumývam riad, utriem si ruky a potom ti podám pohár mlieka.

Dieťa kričí: „Moja mama!“ hneď ako sa ocitnete v blízkosti iného dieťaťa

Úzkostlivé "postávanie pri maminej sukni" je jasným signálom toho, že dieťaťu z toho či onoho dôvodu doma chýbate. Aj keď môže byť takéto fňukanie poriadne otravné, je nad slnko jasnejšie, že v čerstvo budovanom hodnotovom rebríčku stojíte na prvom mieste.

Riešenie: Nešetrite prejavmi lásky voči svojmu dieťa. Obzvlášť, ak trávite veľa času v práci. Naučte dieťa deliť sa nielen o veci, ale aj o ľudí. Na tom, že Vás neznáme dieťa pozdraví a Vy jeho pozdrav opätujete, predsa nie je nič zlé.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 03.12.2009: admin, Diskusia k článku "Neverbálna komunikácia batoliat"
rightend