startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Neporiadok deti fascinuje

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Malé deti fascinuje všetko lepkavé, klzké a farebné. So všetkým potrebujú skúsenosť. Ich miera fantázie býva bez hraníc a tvorivosti sa medze nekladú. Plastelína, piesok, dažďová voda, to všetko deti milujú.
zaspinene dieta na stolickeDieťa neustále potrebuje čosi vymýšľať. Pri jednej činnosti dlho nevydrží. Potrebuje neustále nové podnety, ktoré podnecujú jeho tvorivosť. Nepokojné a nervózne deti sa napr. odreagujú hrou v mokrom piesku, s plastelínou, pastelovými farbami, cestom, hlinou a mäkkým tvárnym materiálom. Prax ukazuje, že zdanlivo nezmyselné narábanie s týmito vecami vzbudzuje najmä u deti predškolského veku tvorivosť. Učia sa spoznávať, odreagovať a zbavovať škodlivých komplexov.

Ako prvé dieťa objaví, že sa môže hrať so slinou, robí z nej bublinky a sliní si ústa. Neskoršie to skúsi s mrkvovou šťavou. Neskôr objaví ďalšie možnosti. Zmocní sa krému na topánky, zubnej pasty, handry na umývanie dlážky, alebo špinavej vody. Neporiadok a špina ho fascinuje. „Obdobie špiny“ je pre dieťa dôležitou vývojovou etapou. Je na nás dospelých, ako sa s týmto obdobím vyrovnáme.

Dovoliť dieťaťu, aby sa hralo v špine?

Každá mamička túži, aby bolo jej dieťa „ako zo škatuľky“. Je to však vždy tak dôležité? V prvom rade vaše dieťa nesmie mať pocit, že šaty sú pre vás dôležitejšie ako ono samotné. No a čo, že sa stala malá nehoda. Žiadny dôvod na krik. Pokúste sa dieťaťu vysvetliť, prečo to a to nie je dovolené, resp. prípustné. Určte mu pravidlá, alebo čas a priestor pre danú činnosť. Vysvetľujte však len v rámci možností pochopenia dieťaťa. Pamätajte na to, že v tomto období fantázia vytláča logiku. Mnohé veci sú pre dieťa nelogické. Nikdy viac detská fantázia nebude mať taký priestor ako teraz.
Odstráňte z dosahu všetko, čo detským rúčkam nepatrí – krémy, oleje, čistiace prostriedky. Dajte im však náhradu. Napr. staré noviny, ktoré môžu pokojne roztrhať.

Dovoľte svojej ratolesti z času na čas umývať riad spolu s vami - aspoň svoj plastový tanierik, alebo vyumývajte spolu s ním bábiku mydlom, ktoré robí nádherné bubliny. Trošku krému tiež z času na čas neuškodí, najmä ak ho detské rúčky rozotierajú samé. A čo taký piesok? Dieťa v ňom dokáže stráviť hodiny - vyhĺbiť dieru, upiecť koláčiky, alebo len tak hrabať hrabličkami. Podnetom pre detskú fantáziu je i tabuľa a krieda, veľké kusy papiera a všetko, čo píše. Starším deťom svedčí štetec a rôzne druhy farieb.

V tomto tričku sa môžeš hrať

Tvorivým hrám vyhraďte šatstvo. Nebude vám ľúto, ak si dieťa šaty ušpiní. Do mláky tiež patrí obuv, ktorá je na to určená. Až naprší, dieťa si s radosťou obuje detské gumáčiky. A keď príde leto, pokojne si vyzujte topánky i vy a vaše „slniečko“. Behajte naboso po tráve či piesku. Pre vaše nohy to bude mať lepší účinok ako ortopedické vložky a vaše dieťa bude vedieť, že vám na ňom záleží viac, ako na poriadku či oblečení.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 04.04.2008: admin, Diskusia k článku "Neporiadok deti fascinuje"