Naučme deti podeliť sa

výchova
„Môj, moje, chcem!“ - tieto a podobné slová sú každodennou mantrou dvojročného človiečika. A práve toto obdobie sebauvedomovania je najlepším obdobím, ako dieťa naučiť podeliť sa.
Podobné situácie sú v živote dvojročných batoliat na dennom poriadku. Keď vypukne hádka o hračku, knižku, či farbičku, starostliví rodičia, ktorí nechcú mať z dieťaťa vlka samotára, snažia sa dieťaťu ukázať, ako sa pri hre, aj mimo nej podeliť. Skutočnosť je však taká, že pre dvojročné dieťa sa čo i len krátke odlúčenie od obľúbenej hračky rovná úplnej strate.
Okolo 8. - 12. mesiacov sa batoľa začína učiť o svoju hračku deliť. Po prvých narodeninách si deti začínajú uvedomovať, čo je to vlastníctvo a začínajú používať krátkodobú pamäť, takže predmety a ľudia už nemiznú „do ničoty“, ale „pretrvávajú“ aj keď práve nie sú s nimi.
Skôr ako začneme dieťaťu vštepovať schopnosť a ochotu deliť sa s ostatnými, musíme si poopraviť vlastné pochopenie tejto problematiky. „Moje“ je často jedným z prvých slovíčok, ktoré poukazuje na objav vlastnej identity a tá je prvým krokom na ceste k schopnosti a ochote podeliť sa. Táto cesta nebýva rýchla ani jednoduchá. Uplynie ešte veľa mesiacov do chvíle, kedy Váš potomok prvýkrát ponúkne svoju hračku kamarátovi.
K nesebeckému správaniu treba dieťa viesť akonáhle sa u neho prejavia „vlastnícke“ vzťahy. Ponúkame Vám niekoľko užitočných tipov:
Hry s rovesníkmi
Dajme dieťaťu veľa priležitostí ku hre s rovesníkmi. Deti, vyrastajúce v odlúčení od spoločnosti seberovných, sa len veľmi ťažko zbavujú počiatočného sebectva. Ako pri všetkom okolo výchovy, aj tu platí, že opakovanie robí majstra.Pozor na monotónne naliehanie
Viacero kusov obľúbenej hračky istí pokoj v dome
Pre malú Janku bola jej bábika a detská kuchynka najcennejšími hračkami na svete. Nepodelila by sa o ne ani „za svet“. Dieťa môže byť mimoriadne citlivé na hračky, s ktorými spáva, alebo na nové prírastky. Skôr ako príde návšteva, skryte najcennejšie kúsky na nedostupné miesto a namiesto nich dajte deťom na hranie bežné hračky. Ak je v rodine viacero súrodencov, duplikátom sa v rannom detsve asi nevyhnete.Dobroprajnosť sála z rodinného krbu
V ranom detstve sú najbližšími vzormi správania sa práve rodičia. Dieťa si všíma ich správanie častokrát viac ako mentorské káranie. Buďme našim deťom vzorom v obdarovávaní drobnými pozornosťami a vzájomnej ohľaduplnosti. Učme ich ďakovať, aj sami poďakujme svojmu partnerovi za to či ono. Podeľme sa o jedlo pri stole, či malú maškrtu. To všetko sú príklady bez slov, ktoré povedia určite viac ako povrchné moralizovanie.spracoval: M. P.