startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Naučme deti podeliť sa

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

„Môj, moje, chcem!“ - tieto a podobné slová sú každodennou mantrou dvojročného človiečika. A práve toto obdobie sebauvedomovania je najlepším obdobím, ako dieťa naučiť podeliť sa.
deti pri hrani_01Anička a Monika sa spokojne hrali na koberci pod dohľadom svojich mám, keď tu zrazu ako blesk z modrého neba začala roztržka o bábiku, ktorú ukončil až razantný zásah oboch mamičiek.

Podobné situácie sú v živote dvojročných batoliat na dennom poriadku. Keď vypukne hádka o hračku, knižku, či farbičku, starostliví rodičia, ktorí nechcú mať z dieťaťa vlka samotára, snažia sa dieťaťu ukázať, ako sa pri hre, aj mimo nej podeliť. Skutočnosť je však taká, že pre dvojročné dieťa sa čo i len krátke odlúčenie od obľúbenej hračky rovná úplnej strate.

Okolo 8. - 12. mesiacov sa batoľa začína učiť o svoju hračku deliť. Po prvých narodeninách si deti začínajú uvedomovať, čo je to vlastníctvo a začínajú používať krátkodobú pamäť, takže predmety a ľudia už nemiznú „do ničoty“, ale „pretrvávajú“ aj keď práve nie sú s nimi.

Skôr ako začneme dieťaťu vštepovať schopnosť a ochotu deliť sa s ostatnými, musíme si poopraviť vlastné pochopenie tejto problematiky. „Moje“ je často jedným z prvých slovíčok, ktoré poukazuje na objav vlastnej identity a tá je prvým krokom na ceste k schopnosti a ochote podeliť sa. Táto cesta nebýva rýchla ani jednoduchá. Uplynie ešte veľa mesiacov do chvíle, kedy Váš potomok prvýkrát ponúkne svoju hračku kamarátovi.

K nesebeckému správaniu treba dieťa viesť akonáhle sa u neho prejavia „vlastnícke“ vzťahy. Ponúkame Vám niekoľko užitočných tipov:

Hry s rovesníkmi

Dajme dieťaťu veľa priležitostí ku hre s rovesníkmi. Deti, vyrastajúce v odlúčení od spoločnosti seberovných, sa len veľmi ťažko zbavujú počiatočného sebectva. Ako pri všetkom okolo výchovy, aj tu platí, že opakovanie robí majstra.

Pozor na monotónne naliehanie

deti pri hrani_02Dvojročný človiečik sa oveľa ochotnejšie učí príkladom, ako neustálym karhaním. Je prirodzenejšie prihovoriť sa mu asi takto: „Pozri, Dušanko by sa chcel tiež s touto loptičkou na chvíľku pohrať, uvidíš o chvíľu ti ju vráti“. Zabijete tak dve muchy jednou ranou: verejne odobríte Dušankove pocity a zároveň stanovite pravidlo, že požičané sa pod vaším dohľadom skôr či neskôr vráti.

Viacero kusov obľúbenej hračky istí pokoj v dome

Pre malú Janku bola jej bábika a detská kuchynka najcennejšími hračkami na svete. Nepodelila by sa o ne ani „za svet“. Dieťa môže byť mimoriadne citlivé na hračky, s ktorými spáva, alebo na nové prírastky. Skôr ako príde návšteva, skryte najcennejšie kúsky na nedostupné miesto a namiesto nich dajte deťom na hranie bežné hračky. Ak je v rodine viacero súrodencov, duplikátom sa v rannom detsve asi nevyhnete.

Dobroprajnosť sála z rodinného krbu

V ranom detstve sú najbližšími vzormi správania sa práve rodičia. Dieťa si všíma ich správanie častokrát viac ako mentorské káranie. Buďme našim deťom vzorom v obdarovávaní drobnými pozornosťami a vzájomnej ohľaduplnosti. Učme ich ďakovať, aj sami poďakujme svojmu partnerovi za to či ono. Podeľme sa o jedlo pri stole, či malú maškrtu. To všetko sú príklady bez slov, ktoré povedia určite viac ako povrchné moralizovanie.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 21.11.2008: admin, Diskusia k článku "Naučme deti podeliť sa"
rightend