startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Naučme deti ďakovať

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vďačnosť je vlastnosť, ktorej je stále ako šafránu. Preto určite nebude na škodu, keď ju budeme svojim deťom vštepovať už od najútlejšieho detstva. Ako hovorí jedno príslovie „skutky sú často hlasnejšie ako slová“ a toto pravidlo nikde neplatí viac, ako pri výchove detí.
objatie_01Tak ako každý všedný deň, aj v ten štvrtok som po ceste domov z práce vybrala deti zo školy. Ovešaná vakmi, taškami a vetrovkami vpotácala som sa do dverí nášho bytu, zatiaľ čo moje ratolesti vybehli na poschodie do svojich izieb.

Keď som sa neskôr večer pustila do odkladania čistej bielizne, znenazdajky mi za chrbtom zaznel hlas môjho najmladšieho školáka: „Som smädný“, zahlásil. Bez rozmýšľania som vykročila ku kuchynskej linke, keď mi napadlo: naozaj chcem byť lokajom svojich detí, ktoré majú pocit, že sa svet točí len okolo nich?

„To je zaujímavé“, odvetila som. „Čo mám s tým podľa teba robiť? “ Odpoveďou mi bol pohľad, ktorý naznačoval, že mi práve narástla druhá hlava. „Môžem dostať pohár minerálky?“ Neodpovedala som, len som tam tak stála a čakala, kým nezaznelo váhavé „Prosím?“

Táto udalosť bola v našej rodine predzvesťou veľkej zmeny. Mám dobré deti, len sa potrebujú naučiť prejavovať vďačnosť. To sa vôbec nedeje automaticky. Vďačnosť treba precvičovať podobne ako ochabnuté svaly. Existuje niekoľko spôsobov ako deťom od útleho veku vštepovať vďačnosť.

Buďme živým vzorom

Najjednoduchším spôsobom ako deti naučiť vďačnosti je, byť im príkladom. Dávajme si pozor ako v prítomnosti detí jednáme so svojím partnerom, rodičmi, či spolupracovníkmi. Požiadate zdvorilo o jedálny lístok alebo účet, keď ste v reštaurácii? Ste vďačný za pekný slnečný deň, či bezproblémovú cestu autom z práce domov? Je veľmi jednoduché začať šomrať na dotieravého šéfa, bezohľadných vodičov či neposlušné auto. Avšak všetky vzory rodičovského správania si dieťa osvojí rýchlejšie, ako by sme si to želali. Rovnako dôležité je vedieť dieťa v pravej chvíli pochváliť nielen za splnenie povinností, ale tiež za príjemnú spoločnosť pri nákupe v supermarkete alebo za to, ako jeho prítomnosť zlepšila náladu starej mame.

Učme deti pomáhať

Brigáda v okolí miestneho potoka, návšteva v dome dôchodcov môžu byť pre dieťa zaujímavou skúsenosťou a zároveň formou pomoci. Pre začiatok celkom postačí, ak s dobročinnosťou začneme vo vlastnej rodine, trebárs pravidelnou návštevou starých rodičov, ktorí nebývajú príliš ďaleko alebo návštevou chorých spolužiakov, ktorí sa nemohli zúčastniť plánovaného školského výletu.

pomoc pri peceniBudujme rodinné vzťahy

Spoločné obedy, príprava narodeninovej oslavy, zdobenie vianočného stromčeka či pravidelné prechádzky prírodou, sú súčasťou rodinného života a budujú vzťahy v rodine.

Učme deti skromnosti

Všadeprítomná reklama a tlak rovesníkov často nabáda, aby sme vyhoveli túžbam svojich detí. Dôležité je nepodľahnúť každej prosbe, ale zároveň dať dieťaťu reálnu nádej, že vytúženú hračku vo vhodnom čase dostane. Aj rodičia by si mali zvážiť skutočnú motiváciu, ktorá ich ku kupovaniu hračiek vedie. Často je to práve nedostatok spoločne stráveného času, ktorí sa rodičia snažia vykompenzovať kupovaním darčekov.

Naučme deti ďakovať

Dobré spôsoby sú najvhodnejším prostriedkom, ako dieťa naučiť úcte voči svojmu okoliu. S ich osvojovaním preto treba začať, čo najskôr. Je pravda, že mladšie deti ešte celkom nerozumejú konceptu vďačnosti, ale je dôležité učiť ich vďačnosti odmalička.

Dávajme deťom povinnosti

Jednoročné dieťa môže s mamičkou pohodlne nahádzať hračky do koša, keď skončí čas hry. Dvojročné dieťa už dokáže odniesť plastový riad do umývačky, trojročné dokáže pomôcť s ustieľaním vlastnej postieľky, či odnášaním špinavej bielizne do koša na pranie. Pravým dôvodom práce v domácnosti pre deti nie je ani tak výpomoc, skôr ide o priblíženie chodu bežnej domácnosti. Je to najprirodzenejší spôsob, ako dieťaťu vštepiť vďačnosť za to, ako sa o neho rodičia starajú.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 22.09.2008: admin, Diskusia k článku "Naučme deti ďakovať"
rightend