startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Majú batoľatá pozerať televízor?

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Existuje veľké množstvo televíznych programov, ktoré sú určené pre najmenších. Väčšina si dáva za cieľ ich vzdelávanie a pomoc pri osvojovaní základných spoločenských návykov. Čo by mali o televízii vedieť rodičia malých detí sa nájdete práve v dnešnom článku.
dieta pri pocitaciV oblasti vplyvu sledovania televízie na malé deti sa už urobilo veľa výskumov a popísalo veľa papiera. Je pravdepodobné, že v dobe keď má nejedna domácnosť aj dva televízory, zistenia odborníkov asi veľmi nepotešia, ale rodičia a pracovníci s deťmi by o nich rozhodne mali vedieť.
  • Experti tvrdia, že pre dieťa mladšie ako 2 roky je televízna obrazovka len nič nehovoriacou zmesou farieb, zábleskov a zvukov. Priemerný záber trvá osem sekúnd a malé deti nemajú ani teoretickú šancu v danom čase čokoľvek spracovať.
  • Kreslené rozprávky pre deti sú až na nepatrné výnimky plné násilia, ktoré už dávno prekročilo hranice toho, čo poznáme z Toma a Jerryho, či No počkaj, zajac. Prieskum potvrdil, že agresivita vo filme výrazne prispieva k agresívnym sklonom v správaní detí a ich otupeniu voči agresivite ako takej.
  • Rodičia často v snahe trochu si oddýchnuť používajú televíziu ako náhradnú pestúnku. To sa môže veľmi rýchlo vypomstiť a môže sa stať, že budete mať problém dostať ich od obrazovky.
  • Deti, ktoré od ranného detstva trávia veľa času pred televíznou obrazovkou majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich v budúcnosti čakajú problémy s obezitou, majú slabé komunikačné schopnosti. Učitelia, ktorí pracujú s deťmi v predškolskej príprave charakterizujú "malých televíznych maniakov“ (po anglicky sa im hovorí „coach potato“) ako apatických, zle spolupracujúcich a menej spokojných v porovnaní s deťmi, ktoré sledujú televíziu podstatne menej alebo vôbec.
Z uvedeného zoznamu v prospech televízie nevyznieva nič dobré, ale v záujme objektivity sa niekoľko pozitívnych stránok predsa len podarilo nájsť:
  • Kvalitné televízne programy v správnom veku môžu aj najmenším deťom pomôcť v zvládnutí základov cudzieho jazyka, základných počtov či spoločenského správania.
  • Prostredníctvom televíznej obrazovky môže spoznávať cudzie krajiny, exotické zvieratá, naučiť sa veľa vecí z dejepisu a spoločenského života mimo svojho rodiska.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 10.10.2006: admin, Diskusia k článku "Majú batoľatá pozerať televízor?"
rightend