startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Kolika novorodencov

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dojčatá vo veku niekoľkých dní až mesiacov často trpia kolikou. Ťažkosti sa zvyčajne začínajú čoskoro po narodení a prestávajú asi vo veku troch mesiacov. K prejavom patria náhle kŕčovité záchvaty bolesti, objavujúce sa najmä večer. Dieťatko hlasno plače, priťahuje si nožičky k hrudníku a bruško má tvrdé a napäté.
detsky plac_03Príčinou koliky môže byť bolesť bruška, poprehĺtaný vzduch, nedostatočné nasýtenie, prekŕmenie, črevné alergie ale niekedy i „rodičovský stres“.

S kolikou úzko súvisí výživa. Niektoré deti s kolikou trpia zlým znášaním potravín. V niektorých prípadoch sa totiž stáva, že mliečne produkty, najmä kravské mlieko a syry, ktoré konzumujú dojčiace matky, vyvolávajú u detí koliku. Nepriaznivo pôsobí tiež alkohol, kofeín, rôzne ovocie, alebo korenené jedlá.

Tradičným liekom v boji proti kolike je feniklový alebo kôprový odvar. Podstatné však je, ako dieťa kŕmime. Nazhromaždený poprehĺtaný vzduch v žalúdku dieťaťa sa uvoľní grgnutím ľahšie, ak dieťa pri kŕmení neleží, ale sedí v náručí alebo na kolene. Po nakŕmení a zavinutí sa odporúča uložiť dieťa radšej na pravý bok ako na ľavý, aby sa vzduch nazhromaždený v žalúdku netlačil do čriev, kde spôsobuje nepríjemné pocity. Utišujúci účinok má i držanie dieťaťa vo vzpriamenej polohe, prípadne si môžeme dojča položiť cez kolená alebo na teplý termofor a jemne mu masírovať chrbátik.

Rada na záver: V každom prípade buďte trpezliví. Ak príde „vaša“ večerná hodina a dieťatko trpiace kolikou plače, nestresujte! Urobte všetko preto, aby ťažkosti čím skôr pominuli.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 16.10.2013: IvicaK8, re: Diskusia k článku
forum 27.04.2012: 3xmama, re: Diskusia k článku
forum 09.04.2008: admin, Diskusia k článku "Kolika novorodencov"
rightend