startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Klamstvo u detí

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Klamstvo u detí môže maž rôzne príčiny. Môže ísť o klamstvo zo strachu, o potrebu upútania pozornosti, ale tiež o ušľachtilé klamstvo, ktorým dieťa chráni seba, súrodenca alebo kamaráta. Je potrebné naučiť sa rozoznávať o aký druh klamstva u detí ide.

dieta telefonujePrečo deti klamú

Malé deti často klamú. Deti predškolského veku však nie sú schopné klamať vedome. Vymýšľajú si, že stretli nejakú osobu, alebo zviera, prikrášľujú veci a ľudí, ktorých majú radi. Keď malé dieťa rozbije nejaký predmet a tvrdí, že ho nerozbilo, neklame. Z jeho strany je to pokus uniknúť z nepríjemnej situácie. Dieťa o tom jednoducho nechce nič vedieť. Za tieto klamstvá ho nekarháme a netrestáme, ale len zapochybujeme, že sa udalosti stali tak, ako nám ich opisuje. Klamlivosť tohto druhu zvyčajne prestáva sama.

Prvé klamstvo

S ozajstným klamstvom sa zvyčajne stretávame až v školskom veku. Takéto klamstvo má vždy nejaký cieľ. Dieťa sa chce vyhnúť trestu alebo niečo získať, alebo klame preto, aby ochránilo kamaráta alebo člena rodiny. Vtedy sa lož stáva ušľachtilou a dostáva sa do inej roviny. Pre prvé klamstvo musí mať dieťa dostatočne vyvinuté duševné schopnosti. Preto sa s ním stretávame zvyčajne až v školskom veku. Voči klamstvu sa správame podľa toho, prečo dieťa klamalo. Deti najčastejšie klamú zo strachu, inokedy z vypočítavosti. V takom prípade dáme dieťaťu pocítiť, že išlo o vážny priestupok, ktorý nás mrzí a vysvetlíme mu, že väčšie hrdinstvo je hovoriť pravdu ako klamať. Dôležité je, aby sme sami neklamali. Dieťa by stratilo úctu voči nám. Niekedy dieťa klame z pocitu životnej neistoty.

Vybájené klamstvo

V praxi sa môžeme stretnúť i s týmto druhom klamstva a to najmä u školákov, výhradne v puberte. Deti, ktoré trpia pocitom menejcennosti, si zvyčajne vymýšľajú „príbehy“, ktorými by upútali pozornosť svojich rovesníkov. Opisujú ich tak, aby vzbudili senzáciu a rozprávajú ich toľko, až nakoniec sami uveria. V prípade, že dieťa si na klamstvo navykne, treba s ním zájsť k psychológovi. Tak ako kopec iných vecí i klamstvo má svoju príčinu. Odpor ku klamstvu však treba u detí pestovať už odmalička a to najmä osobným príkladom a správnou výchovou.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 31.10.2008: admin, Diskusia k článku "Klamstvo u detí"
rightend