startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Jedovité detské prehlásenia

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď mama ukladala malú Emu do postieľky, vypočula si takúto vetu: „Chcem novú mamičku.“ Za uplynulé štyri roky sa takéto „hlásenia“ zopakovali vždy, keď dievčatko pri nákupoch nedostalo svoj obľúbený náhrdelník z cukríkov a mamička sa musela veľmi zdržať, aby dcérke neoplatila rovnakým tónom: „Nepovedz, aj mne by sa páčilo nové dievčatko!“
budovanie sebadovery_01_tsp86796149Hľadanie “pák” na city svojich rodičov je súčasťou „sebavýchovy“ a reči. Neľahkou úlohou rodiča v tomto období je vštepiť dieťaťu zásady slušného správania a zároveň sa nenechať zatiahnuť do slovných pasovačiek „oko za oko, zub za zub“.

To je moje!

Nech už mal trojročný Lukáš pri sebe akúkoľvek hračku, jeho starší brat Tomáš po nej neodolateľne zatúžil aj napriek tomu, že si ju predtým vôbec nevšímal. Mamu najviac rozčuľuje, že si vyberá práve hračky určené pre najmenšie deti, ako je napríklad krúžok na ohrýzanie.

Ignorovať podobné správanie je zdá sa najprijateľnejším riešením. Niektorým rodičom pomôže na neodbytného potomka reakcia „chcieť je pekná vlastnosť“, prípadne „čo sa dá robiť?“ To všetko je len suché konštatovanie, ktoré pre dieťa neznamená nič, avšak rodičovi pomôže „odraziť“ poznámky podobného druhu.

To nie je fér

Pokusy odtrhnúť štvorročného syna od najnovšej epizódy obľúbeného seriálu sa obyčajne zmenia na nikdy nekončiaci zápas. Mladý muž si dá ruky v bok a začne pochodovať k dverám a späť so slovami „to nie je fér“. Nečudo, že takéto správanie dokáže jeho matku dokonale vyviesť z miery a tak reaguje kategoricky: „Buď tu telku okamžite vypneš, alebo ju neuvidíš celý týždeň!”

Sú večery, keď má Viliamova matka viac trpezlivosti a aj jej prístup k „strečkujúcemu“ dieťaťu je iný. Viliamov otec študuje popri zamestnaní a matka túto skutočnosť môže použiť ako praktický príklad vyrovnávania sa s tým, čo musíme robiť, aj keď sa nám príliš nechce. Povinnosti sa nevyhýbajú ani dospelým.

Ty nie si môj šéf

Malá Eliška chce od malička všetko robiť sama. Raz, keď mala jej mama naponáhlo a zapla jej po nákupoch v aute bezpečnostný pás, dievčatko nahnevane vyhŕklo: „Ty nie si môj šéf.“ V takejto chvíli si mama radšej „zahryzla“ do jazyka skôr, ako by odvrkla: „Chceš sa staviť?“

Každá mama má jedinečný dar vycítiť skutočný motív za uštipačnými detskými poznámkami. V prípade malej Elišky je motívom neustále úsilie o samostatnosť a tak vždy, keď je na to vhodná príležitosť, dopraje jej mama žiadúcu mieru samostatnosti napríklad tým, že jej poskytne dostatok príležitosti na sebarealizáciu (dovolí jej samostatne si zašnurovať topánky, odniesť tanier do dresu, či podať pomocnú ruku pri ukladaní čistej bielizne do skrine.

V každom prípade, byť rodičom nie je jednoduché. A občas býva pravdou, že deti vychovávajú rodičov.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 14.04.2008: admin, Diskusia k článku "Jedovité detské prehlásenia"
rightend