Je vaše dieťa nadané? - I. časť

výchova
Čím je dieťa staršie, tým viac sa u neho dajú rozpoznať isté sklony. Niekedy sú také silné, že presahujú bežné hranice. V takom prípade dospelí často hovoria o „nadaní“. Čo však predstavuje v skutočnosti „nadanie“? Rozhodne to nie je iba zdedená kôpka istých schopností a dispozícií ako si mnohí myslia.
Nadpriemerne nadané dieťa
Nadané deti sú menej úzkostné, majú svojský zmysel pre humor a nezriedka sa u nich prejavuje záujem o témy mimo bežný detský pohľad (politika, vesmír....). Dominantný je u nich zmysel pre systematickosť (zbieranie a triedenie údajov z oblasti, ktorá ich zaujíma) a silné estetické i morálne cítenie (zmysel pre spravodlivosť). Pociťujú zvýšenú potrebu komunikácie s dospelými a nezávislosť v myslení, schopnosť bojovať za svoj názor, hoci aj proti mienke väčšiny. Trpia však precitlivelosťou na vlastný sebaobraz, bádať u nich sociálnu uzavretosť a perfekcionalizmus k sebe i okoliu. Sú vytrvalí, cieľavedomí, ochotní podstúpiť námahu, majú radšej problémové učenie než memorovanie. Obľubujú tvorivé hry so slovíčkami a originálne riešenia. Je im blízke „denné“ snenie a prudko reagujú na pocity neúspechu. Neskôr uprednostňujú partnerské vzťahy oproti vzťahu nadriadení – podriadení.Dieťa a rodič
Výchova nadaných detí nie je jednoduchá. I keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že nadané dieťa vzhľadom na svoje predispozície rodičom výchovu uľahčuje, nie je tomu tak. Každé dieťa potrebuje individuálny prístup a o nadaných deťoch to platí dvojnásobne.Nadané dieťa potrebuje množstvo podnetov, literatúru, najmä encyklopedickú, internet, prístup k zaujímavým podujatiam (múzeá, výstavy, prehliadky), hry podľa momentálneho záujmu, no najmä diskutovanie o mnohých otázkach a problémoch, ktoré ho trápia.
rozkazovanie bez zdôvodňovania, presadzovanie vlastných požiadaviek z hľadiska sily,
zakazovanie, obmedzovanie činnosti, záujmov, niekedy až zdanlivo obsedantného zanietenia pre niektorú oblasť (ak to celému okoliu lezie už na nervy).
Kameňom úrazu často býva rodičovský perfekcionizmus. Snaha rodiča, aby bolo dieťa vo všetkom perfektné (veď schopnosti na to má!), nepripúšťať chyby a zlyhania, to všetko môže viesť k vzbure a následnému uzatvoreniu sa do seba zo strany dieťaťa.
Pozor! Učenie v predstihu v snahe uspokojiť zvedavosť dieťaťa je na mieste, nie je však správne učiť dieťa učivo dopredu za každú cenu. Dieťa viac ocení, ak s ním objavujete veci, ktoré sa v škole nemá možnosť dozvedieť.
spracovala: Bibiána Želisková