startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

I cez prázdniny musíš jesť

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Postrehli ste i vy nezvyčajný jav? Vaše deti počas prázdnin nepotrebujú jesť. Raňajky si zamieňajú s obedom, olovrant a desiatu majú namiesto večere a rozmanitosť stravy je tiež rôzna. Vo všetkom však dominujú sladkosti viac, akoby bolo zdravé.
dieta pri jedlePočas prázdnin deti vstávajú podstatne neskôr. Rituál raňajok sa tak presúva na neskoršiu hodinu doobedňajšiu. Ak chýbajú raňajky, narušený je celý deň. Posunuté raňajky posúvajú obed a tak sa ľahko stane, že neskorý olovrant spĺňa požiadavky neplnohodnotného obeda či večere.

Čo s tým?

Strava by mala byť počas leta vyvážená. Práve leto ponúka množstvo ovocia i zeleniny, teda varianty na ľahšie chuťovky a porcie vysoko výživného obeda. I neskoré ujedanie sa nemusí odraziť na prebytočných kilogramoch. Ale povedzte, myslia vaše deti na jedlo tak, ako by skutočne mali? Zväčša pribehnú, ak sú hladné. A to sme sa ešte nepristavili pri pitnom režime. Ak mamy, ponáhľajúce sa ráno do práce nakazujú, že v chladničke je nachystané jedlo, nie vždy detské uši zachytia to „povedané“. Práve v tomto sú obrovskou výhodou letné tábory či rodinné dovolenky. Tam absencia pravidelnej stravy nie je až tak vysoká. Deti však musia dbať i na zodpovednosť, ktorú majú počas prázdnin za seba. Teda popri hraní a rôznych aktivitách musia pamätať i na pravidelnú stravu.

Jednoduchšie je dať si nanuk či sladké pečivo

Najlákavejšou ponukou je práve to, čo sa dá zjesť narýchlo. A sladký keksík je po ruke vždy. I sladkosti majú svoje miesto v dennom jedálničku, ale najprv potrebuje žalúdok čosi „plnohodnotné“. Napr. dobrú zeleninovú polievku. I keď niektoré deti počas leta polievky odmietajú. Kompromis sa vždy nájde. Alternatívou sladkostí môže byť napr. melón či lahôdková kukurica.

A čo zmrzlina?

No povedzte, hodno odolať zmrzline? Tá k letu neodmysliteľne patrí. Zmrzlinové lízanie je pôžitkom pre malých i veľkých. Leto má proste svoje zvláštnosti. I keď je jedálny lístok letnými horúčavami rozkolísaný, vždy zabezpečuje potrebné vitamíny pre „detské“ vyvíjajúce sa telíčko. Tak teda nezabudnite: „ I v lete musíte jesť!“

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 07.08.2008: admin, Diskusia k článku "I cez prázdniny musíš jesť"