startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dospievanie a hračky - I. časť

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S detským rastom úzko súvasí aj obľuba rôznych typov hračiek. Je preto dôležité včas si túto súvislosť uvedomiť a využiť ju na rozvíjanie motorických schopností a zručností našich najmenších. „Škola hrou“ je pre dieťa tým najprirodzenejším spôsobom učenia sa a telocviku zároveň, preto vám dnes ponúkame malého sprievodcu po detskom svete hračiek zotriedených podľa veku dieťa.

dieta s babikouLopta

Pre najmenších je hra na prvý pohľad čistou zábavou. Stači sa však prizrieť bližšie a hneď zistíme, ako dieťa hrou spoznáva svet, preskúmava svoje bezprostredné okolie, robí prvé kroky, kreslí či bľaboce, aby nakoniec vyslovilo prvé slová. Všimli ste si, že v najrannejšom detstve sú pre dieťa zaujímavé práve tie najjednoduchšie hračky, ako sú drevené kocky či lopta? Aký protiklad k častej mienke, že dobrá hračka musí mať veľa funkcií. Klasické hračky sú oveľa všestranejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať, nevyžadujú totiž od svojho „používateľa“ špecifickú reakciu a dávajú tak priestor jeho vlastným schopnostiam, predstavivosti a takpovediac „rastú“ s dieťaťom.

6 mesiacov: Vaše bábätko už dokáže loptu sústredene pozorovať. Dokáže ju uchopiť a ohmatať, tak mu doprajme kontakt s rôznymi druhmi povrchov a tvarov.

12 mesiacov: Bábätko už dokáže sedieť na dlážke a gúľať si loptu s rodičom, alebo ju sjvoľne hodiť pred seba.

18 mesiacov: Vitajte v športovej lige najmenších. Váš adept už začína byť v tomto období čoraz priebojnejš a cieľavedomejší. Dokáže loptu hodiť nad hlavu, alebo ju cielene hodiť smerom k rodičovi.

2 roky: Dieťa už dokáže odhadnúť silu svojho úderu a snaží sa do lopty kopnúť, alebo ju sústredene odrážať od dlážky. Vďaka svojmu nízko položenému ťažisku mnohé batoľatá pripomínajú malých futbalistov.

3 roky: Vaśe dieťa už dokáže chytiť veľkú loptu a často ju dokonca kopnúť smerom „do bránky“.

Vedeli ste, že...
Odrážavé gumené loptičky sú pre dieťa vždy zdrojom veľkej zábavy. Pri hre s nimi by sme však mali byť maximálne opatrní a nedávať deťom do jedného roka na hranie lopty s priemerom menším ako je otvor v rolke s papierobvými obrúskami. Mladšie deti si totiž radi strkajú hračky do úst a ľahko by sa ňou mohli zadusiť.


Pastelky

6 mesiacov: V tomto veku sú detí ešte príliš mladé na hru s pastelkami.

12 mesiacov: Dieťa už dokáže uchopiť a držať veľkú pastelku medzi palec a ukazovák (pinzetový úchop) a nakresliť niekoľko nesspojitých čmáraníc.

18 mesiacov: Ak vás dieťa v tomto veku uvidí kresliť, prirodzene vás skúsi napodobniť.

2 roky: Batoľa sa už v tomto veku dokáže samo zabaviť kreslením na ponúknutý papier.

3 roky: Výtvarné nadanie vášho potomka sa začína prejavovať v plnej sile. Dokáže podľa predlohy nakresliť kruh, kríž či štvorec či jednoduchú postavičku. Do troch rokov už dieťa rozpozná 3 - 4 farby a začína obkresľovať veľké tlačené písmená.

Viete, že...
Pri výbere prvých pasteliek pre dieťa by sme by sme sa mali presvečiť, že neobsahujú toxické prísady. Niektorí odborníci na tetskú motoriku odporúčajú veľké pastelky rozlomiť na polovicu, aby tým dieťa získalo správny návik na bežnú ceruzku.


spracoval: M. P.

Dospievanie a hračky - II. časť


line

Diskusia


forum 16.02.2009: admin, Diskusia k článku "Dospievanie a hračky - I. časť"
rightend