startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dospievanie a hračky - II. časť

line

batoľatá




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S detským rastom úzko súvasí aj obľuba rôznych typov hračiek. Je preto dôležité včas si túto súvislosť uvedomiť a využiť ju na rozvíjanie motorických schopností a zručností našich najmenších. „Škola hrou“ je pre dieťa tým najprirodzenejším spôsobom učenia sa a telocviku zároveň, preto vám dnes ponúkame malého sprievodcu po detskom svete hračiek zotriedených podľa veku dieťa.

pri stavebniciJednoduché skladačky

6 mesiacov: V tomto veku deti radi berú do ruky drobné kúsky skladaćky a berú si ich do úst, preto im tento typ hračiek radšej dožičme až neskôr.

12 mesiacov: Jednoročné deti s veľkým nadšením všetko okolo seba rozhadzujú, prípadne rozkladajú väčší celok na malé čiastky využitím palca a ukazováka.

18 mesiacov: S pomocou dospeláka dieťa dokáže podľa predlohy zložiť skladačku z veľkých dielikov do celku.

2 roky: Dieťa dokáže vyriešiť jednoduchý hlavolam, kde treba do otvorov hádzať dieliky z určitého tvaru. Dieťa dokáže zložiť jednoduchý, maximálne trojdielny hlavolam.

3 roky: Riešiteľské zručnosti dieťaťa sa rýchlo zlepšujú, takže dieťa postupne dokáže zložiť obrázok až z ôsmich dielikov.

Vedeli ste, že...
Pri nákupe skladačiek a hlavolamov sa presvedčme, že sú vyrobené z netoxických materiálov a dbajme aj na vekové obmedzenie, ktoré by malo byť na tomto type hračiek zreteľne uvedené.


Plyšové hračky

6 mesiacov: Detské vnímanie sa v tomto veku sústredí na vnímanie okolia prostredníctvom hmatu a chuti, takže nie je nič neobvyklé, ak si dieťa do svojho pyišového kamaráta zahryzne.

12 mesiacov: Batoľatá začínajú plyšové hračky nosiť so sebou a maznať sa s nimi. Často práve v tomto veku bábika či macík dieťaťu veľmi prirastú k srdcu a berú si ich pri zaspávani k sebe.

18 mesiacov: Dieťa začína napodobňovať zvuky súvisiace s jeho obľúbenou hračkou.

2 roky: Dieťa sa začína hrať na „akože“ (venčí obľúbeného psíka alebo kŕmi medvedíka).

3 roky: Dieťa začína objavovať silu vlastnej predstavivosti, nájde si „imaginárneho priateľa“, alebo začína vymýšľať príbehy, v ktorých vystupujú jeho obľúbené hračky, rodičia či príbuzní.

Vedeli ste, že...
Niektoré druhy plyšových hračiek sa rýchlo môžu stať zdrojom bakterií či alergénov, preto sa pri kúpe detských miláčikov presvečme, že sa dajú pravidelne čistiť alebo prať.


dieta s malym bubnomDetské hudobné nástroje

6 mesiacov: Ak sa v okolí náhodou vyskytne malý bubon, dieťa sa ho môže pokúsiť ohmatať, hoci bez zmyslu či zámeru.

12 mesiacov: Dieťa začina udierať do perkusných nástrojov, akými sú bubon, xylofón alebo hoci len najbližší hrniec.

18 mesiacov: Dieťa začína objavovať tempo a rytmus, aj keď len pomsaly a neisto. S veľkou obľubou používa rytmické paličky či tamburínu.

2 roky: Skúste zahrať niekoľko taktov na klavíri, zabubnovať či zabrnkať na gitare a vaša ratolesť vás začne nadšene napodobňovať s čoras väčším úspechom.

3 roky: Ak má vaše dieťa hudobné nadanie, začne nadšene skúšať rôzne dychové nástroje ako je napríklad fúkacia harmoníka alebo píšťalka.

Vedeli ste, že...
Prí kúpe detského hudobného nástroja si všímajme jeho povrchovú úpravu. Najmä začiatočníci na dýchové nástroje ich často olizujú o čo si viac ako je obvyklé. Prieskumy medzi hudobne nadanými deťmi ukazujú, že deti so skorým nadaním ku hre na klávesové nástroje mávajú často dobre vyvinuté priestorové vnímanie, vďaka čomu často nachádzajú záľubu v matematike a geometrii.


spracoval: M. P.

Dospievanie a hračky - I. časť


line

Diskusia


forum 17.02.2009: admin, Diskusia k článku "Dospievanie a hračky - II. časť"
rightend