startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Detský temperament a rodina

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kováčovci majú dvoch synov 11-ročného Jožka a 9-ročného Riška. Chlapci sú bystrí, v škole sa im darí a majú veľa priateľov. Ich rodičia sa aj napriek tomu pýtajú ako je možné, že sú ich deti natoľko povahovo rozdielne. Jožko je pomalší, dobrácky, ľahko sa prispôsobí a nič si príliš neberie k srdcu. Jeho brat Rišo je naopak energický, impulzívny a jeho životné tempo pripomína letiacu strelu.
detsky placRodičom je bližšia povaha ich prvorodeného syna a Rišova aj napriek tomu, že ho majú radi, často pripadá dotieravá a rušivá, čo sa odráža aj na celkovej rodinnej atmosfére.

Temperament – je sústava psychologických vlastností, ktoré formujú vnútorné prežívanie jednotlivca rovnako, ako priebeh reakcie na vonkajšie podnety. Jedinečný temperament môžeme pozorovať už v rannom detstve. Novorodenci sú často veľmi čulí, citliví na zvuky vo svojom okolí, ale nájdu sa medzi nimi aj pokojnejšie povahy, ktoré sa rýchlo prispôsobia aktuálnym podmienkam a pravidelnému režimu.

Veľa detí je vo svojom ôsmom roku života nadmieru čulých a všetko čo robia, robia rýchlo - či už pri stole, v školskej lavici alebo pri hre. Rozdiely v povahe súrodencov sú pre rodičov najviac viditeľné na školskom prospechu ale aj na správaní v domácom prostredí.

Psychologický výskum určil niekoľko druhov klasifikácie temperamentu. Rodičom je najbližšie členenie detského temperamentu pováh podľa dvojice odborníkov Alexandra Thomasa a Stelly Chessovej. Temperament určuje „proces“ správania na rozdiel od schopnosti, ktorej hlavným identifikátorom je „čo“, prípadne „ako dobre.“ Okrem nich je podstatnou zložkou temperamentu aj motivácia, ktorá hľadá konkrétne motívy konania. Thomas a Chessová na základe svojej klinickej praxe definovali 9 rozmerov, temperamentu, ktoré sú základom pre opísanie individuálnych odlišností temperamentu:

Prah vnímania – úroveň stimulácie potrebná na vyvolanie reakcie.

Úroveň aktivity – všeobecná úroveň motoriky dieťaťa či už v bdelom stave alebo v spánku.

Intenzita – je reaktívna energia vyvolaná podnetom. Tá môže mať formu smútku, šťastia či hnevu a vyjadruje nakoľko je dieťa expresívne.

Rytmickosť – určuje frekvenciu telesných funkcií ako sú chuť do jedla, prispôsobenie sa striedaniu dňa a noci a pravidelnosť vylučovacích funkcií.

Prispôsobilosť – popisuje obtiažnosť, s akou sa dieťa vyrovnáva so zmenami vo svojom najbližšom okolí.

zaspinene dieta na stolickeNálada – popisuje základný povahový sklon dieťaťa. Ten môže byť pozitívny (šťastné a veselé dieťa) alebo negatívny (vážne a mrzuté dieťa).

Otvorenosť/zdržanlivosť – je prvotná reakcia dieťaťa na nové miesto, situáciu alebo podnet.

Výdrž – určuje mieru, s akou sa dieťa dokáže popasovať s prekážkami pri konkrétnej činnosti.

Rozptýliteľnosť - definuje mieru obtiažnosti, ktorú je treba vynaložiť na odvedenie pozornosti dieťaťa od začatej činnosti.

Na základe týchto parametrov Thomas a Chessová vypracovali trojicu modelov temperamentu, ktoré definuje vzťah rodičov a detí.

Jednoduchý vzťah – deti sa ľahko prispôsobujú požiadavkám rodičov, sú slabo až priemerne aktívne, sú pozitívne ladené a aktívne prijímajú nové skúsenosti.

Zložitý vzťah – deti v tomto vzťahu sú intenzívne, ťažko sa prispôsobujú novým okolnostiam a ich naladenie je negatívne.

„Pomaly prispôsobivý“ - deti v tomto vzťahovom modeli sú novými prvkami vo vzťahu k rodičom nepríjemne rozrušené a sprvu neochotné prispôsobiť sa im, stránia sa nových ľudí a skúseností, sú plaché, ale ak dostanú na prijatie nových skutočností dosť času, dokážu sa s nimi dobre vyrovnať.

spracoval: M. P.

Ako temperament ovplyvňuje život v rodine


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 09.02.2008: admin, Diskusia k článku "Detský temperament a rodina"