Detský plač ako dorozumievací prostriedok

bábätká
Každý rodič určite súhlasí, že len máločo dokáže zovrieť srdce rodiča tak ako detský plač. Napriek tomu je v prvých mesiacoch po narodení práve ten jediným dorozumievacím prostriedkom s najbližšími. Pediatri veria, že existuje spôsob ako rozpoznať jednotlivé druhy plaču a aspoň trochu prispieť k často frustrujúcej úlohe utíšiť malé dieťa.
- Plač od bolesti je neočakávaný prenikavý výkrik nasledovaný chvíľou ticha a žalostným nárekom.
- Plač od hladu je krátky, prerušovaný s kolísavým tónom, často sprevádzaný pohybom hlavy z jednej strany na druhú. Dieťa sa takto snaží nájsť fľašu alebo prsník a ak sa tak rýchlo nestane, zmení sa tón plaču na hlasnejší a namrzený.
- Plač od únavy. Aj najmenších dokáže vyčerpať pozornosť okolia, podávania z náručia do náručia, či okolitých zvukov. Plač „spoločensky unavených“ bábätiek začína mrčaním, postupne silnejúcim do hlasného zúfalého náreku.
- Plačom od nudy bábätko volá po pozornosti okolia. S prázdnym, pred seba upretým, pohľadom máva rúčkami a nôžkami, mrnčí a vzlyká. Pohladenie v náruči, jednoduchá hra a milé prihovorenie sa sú účinným liekom na detskú nudu.
- Plač od nepohody nebýva taký prenikavý ako plač od bolesti, ale aj tak dokáže poriadne potrápiť sluch okolia. Bábätko môže trápiť mokrá plienka, plynatosť a neraz aj detská kolika.
Hoci je prvý rok života „bielym miestom“ v našej pamäti, práve počas tohto obdobia kladieme základy zdravého citového prežívania a sebaúcty.
Láskyplná rodičovská reakcia na telesné a duševné potreby potomka neustále posilňuje jeho základný pocit dôvery voči okoliu, ktorý je základným predpokladom pre otvorenosť, spolupatričnosť a súcit s inými v neskoršom životnom období a rovnako je účinnou obranou voči nástrahám dospievania, akými sú drogy, alkohol, alebo rôzne typy novodobej psychologickej závislosti.
spracoval: M. P.