Detský plač ako dorozumievací prostriedok


bábätká




Každý rodič určite súhlasí, že len máločo dokáže zovrieť srdce rodiča tak ako detský plač. Napriek tomu je v prvých mesiacoch po narodení práve ten jediným dorozumievacím prostriedkom s najbližšími. Pediatri veria, že existuje spôsob ako rozpoznať jednotlivé druhy plaču a aspoň trochu prispieť k často frustrujúcej úlohe utíšiť malé dieťa.
detsky plac_03Detský plač možno rozdeliť podľa najzákladnejších potrieb na plač z bolesti, hladu, únavy, nudy alebo nepohody. Predovšetkým staršia rodičovská generácia mala tendenciu nebrať dieťa príliš často „na ruky“, aby si neprivyklo, ale už od útleho veku sa učilo samostatnosti. Skúsenosti vývinových psychológov však dokazujú pravý opak. Dieťa, ktoré trávi do prvého roku života veľa času v rodičovskom náručí, je spokojnejšie, menej plače a väčšiu čas dňa venuje pozorovaniu okolia, takže neskôr je často samostatnejšie ako jeho menej prituľovaní rovesníci.

Hoci je prvý rok života „bielym miestom“ v našej pamäti, práve počas tohto obdobia kladieme základy zdravého citového prežívania a sebaúcty.

Láskyplná rodičovská reakcia na telesné a duševné potreby potomka neustále posilňuje jeho základný pocit dôvery voči okoliu, ktorý je základným predpokladom pre otvorenosť, spolupatričnosť a súcit s inými v neskoršom životnom období a rovnako je účinnou obranou voči nástrahám dospievania, akými sú drogy, alkohol, alebo rôzne typy novodobej psychologickej závislosti.

spracoval: M. P.