startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti v kuchyni

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Kuchyňa môže byť pre deti fascinujúcim miestom. Môžu tu sledovať dospelých, ako obratne pripravujú najrôznejšie pochúťky, vdychovať najrôznejšie vône stúpajúce z hrncov a panvíc, ktoré im nezriedka prezradia, čo prinesie nedeľný obed či slávnostná večera. Niet divu, ak sa rozhodnú "priložiť ruku k dielu" a preniknúť do tajov prípravy jedla.
deti v kuchyniPríprava jedla s výpomocou detí si samozrejme vyžiada o čosi viac času ako obyčajne. Ako prvé preto vyberajte jednoduchšie jedlá a "hodiny varenia" si naplánujte na víkend, kedy je obyčajne na všetko viac času. Taktiez sa nezabudnite vyzbrojiť nezanedbateľnou dávkou trpezlivosti.

V štatistikách detskej úrazovosti je kuchyňa na prvom mieste

Nezabúdajte na to pri výbere vhodných pracovných pomôcok, či uložení hrncov ma sporáku. Preto najmä pri mladších deťoch nešetrite upozorneniami pri práci s kuchynským náradím a nebezpečnejšie spotrebiče radšej držte mimo dosah malých zvedavcov.

Nezabúdajte na dôkladné umývanie pred manipuláciou s potravinami. Ak chcete aspoň trochu obmedziť nevyhnutný pracovný neporiadok, nechajte dieťa sypké a tekuté ingrediencie odmeriavať nad miskou či umývadlom.

Mladšie deti dokážu sledovať, čo sa v kuchyni deje a pomôcť tu a tam niečo studené zamiešať, staršie už dokážu rozklepnúť vajíčko alebo odmerať prísady. Kuchynská linka nezriedka priláka aj teenagera, obzvlášť keď je v hre jeho obľúbené jedlo. Spoločná príprava jedla je aj pre rodičov jedinečnou príležitosťou na rozhovor a konečné vychutnanie si výsledku spoločného úsilia.

Ak chcete do kulinárskeho tajomstva zaučiť mladšie deti, je dôležité, aby sami chceli a boli dostatočne odpočinuté a motivované. Vhodným receptom pre deti tak môže byť bábovka, alebo pizza s rôznymi prilohami.

Aj keď nakoniec všetko nedopadne celkom ideálne, snažte sa brať veci športovo. Pochváľte malého pomocníka a aj ten najmenší úspech nezabudnize čo i len symbolicky odmeniť. Veď ako sa hovorí, nikto učený z neba nespadol.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 21.08.2009: admin, Diskusia k článku "Deti v kuchyni"
rightend