startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti pochvalou rastú

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ak pochválite dieťa, vyrastie „zopár“ centimetrov. Ak pridáte pochvalu trikrát do dňa, narastie trikrát viac. Za týždeň je to už hodný kúsok. A čo tak za mesiac? Fíha, to sa vám deti nezmestia ani do izby.
dieta s mamou_03Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna žirafa. A tá žirafa bola nesmierne smutná. Mala krk, ktorý prevyšoval krky všetkých ostatných. A tak sa trápila, že jej krk je privysoký a ona vytŕča z davu. Jedného dňa sa rozhodla, že pôjde ku krajčírovi a nechá si krk skrátiť. „S kratším krkom bude život ľahší“, povedala si žirafa a rozbehla sa za krajčírom.
„Prečo si chceš skrátiť krk?“, opýtal sa krajčír.
„Všetci majú krátky krk“, povedala žirafa: „len ten môj je dlhý a škaredý“.
„Ako vieš, že je škaredý?“, začudoval sa krajčír. „Lebo mi nikto nepovedal, že je pekný“, povedala smutným hlasom žirafa a v oku sa jej zaligotala slza.

Nič nepohladí detské srdiečko viac ako pochvala. Pochvalou deti skutočne rastú. Nachádzajú svoju hodnotu a formujú vzťah k sebe. Ak im budeme hovoriť, že sú zlé, neschopné a „nanič“, uveria tomu. Bude otázkou času, kedy k sebe zaujmú takýto postoj. Nič neviem! Som zlý! Nikdy to nedokážem! - povedia si. A pritom každé dieťa je výnimočné. Len okolie na to akosi zabúda.

A tak treba deti motivovať...

Správnou motiváciou dosiahneme, že deti si budú veriť. Ak budú motivované k úspechu, úspech sa dostaví ako odmena za snahu. A tak každý úspech, i ten nepatrný, treba vedieť oceniť, pochváliť. To, čo v očiach nás dospelých nemá veľkú cenu, v očiach detí má častokrát nesmiernu hodotu.

Vychovávať pochvalou od malička...

Vari nie je dostatočný dôvod na pochvalu, keď si dieťatko "urobí potrebu" na nočník? Alebo keď si prvýkrát zaviaže šnúrky? A čo prvá jednička v škole? Alebo prvé zvládnutie úlohy, ktorú sme mu zadali? Dôvodov na pochvalu je skutočne dosť. V každom veku, v každej situácii. Ak sa naučíme dieťa chváliť, naučíme ho „situácie“ vidieť pozitívne. Nehľadať za všetkým čosi zlé, ale naopak dobré.

citanie_02Ak sa napríklad „pošťastí“ v škole dobrá i zlá známku, viďme oboje, nielen tú zlú. Pochváľme dieťa za dobrú známku a spýtajme sa na dôvod tej zlej. Všetko je o komunikácii. Ak sa naučíme s dieťaťom komunikovať, máme polovičku úspechu za sebou. Dieťa nám bude dôverovať a my nebudeme mať problém s autoritou. Nechajme teda svoje dieťa rozprávať. Ak sa nám rozhovor podarí udržať, pochváľme i seba. Veď dospelí potrebujú pochvalu rovnako ako deti. Práve ona vyzdvihuje hodnotu človeka.

Ako to bolo s vami?

Vedeli vás doma pochváliť? Ak ste neboli vychovávaní „s pochvalou“, o to väčší problém máte chváliť teraz. Ak bola kritika častejšia ako pochvala, určite ste neraz súperili sami so sebou ako splniť požiadavky svojich rodičov. Možno veľa vyžadovali, možno šetrili na pochvale. A tak ste o sebe často pochybovali. Nie je nič horšie ako strach z vlastného zlyhania. Berte vlastný príklad ako poučenie.

S pochvalou bude život krajší

Ak sa naučíte chváliť, život bude odrazu krajší. Vyskúšajte. Sami budete prekvapení, koľko možností ponúka deň na pochvalu. A ako to bolo so žirafou nakoniec? Krajčír jej povedal, že v živote nevidel krajší krk ako má ona. Čo myslíte, nechala si ho skrátiť? Nie! Uverila, že jej krk je hodný pochvaly.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 25.04.2008: admin, Diskusia k článku "Deti pochvalou rastú"