startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Deti a operácia mandlí

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Krčné mandle sú párový orgán uložený v priechode ústnej dutiny do hrtana. Tvorí ich miazgové tkanivo, ktoré zachytáva pôvodcov nákazy pred vniknutím do dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva. Zápal mandlí sa nazýva angína. A práve častý zápal môže byť dôvodom pre tonzilektómiu, teda chirurgické odstránenie mandlí.
bolest-hrdla_tsp105680101Pri zápale krčné mandle opuchnú a sčervenajú, prípadne sa na nich objaví biely alebo žltkastý povlak. K ďalším príznakom zápalu mandlí patrí:
  • Podráždenie hrdla
  • Bolesti pri prehĺtaní
  • Horúčka
  • Zväčšené lymfatické uzliny v oblasti krku
Zväčšené hrtanové mandle sú bežným neduhom detského veku. Niekedy sa hrtanové mandle časom samé zmenšia na pôvodnú veľkosť. Pri podozrení na zápal je vždy dobré obrátiť sa na odborného lekára. Najmä opakujúce sa zápaly hrdla môžu skončiť s odporúčaním mandle chirurgicky odstrániť.

Chirurgická procedúra odstránenia hrtanových mandlí sa nazýva tonzilektómia. Tento zákrok môže detský lekár odporúčať v prípade, ak sú opakované časté zápaly hrdla alebo iné infekcie, zväčšené hrtanové alebo nosné mandle, sťažené dýchanie spôsobujúce ťažkosti s prehĺtaním či chrápaním.

Chirurgické odstránenie mandlí je často zahalené rôznymi obavami a preto majú z neho strach rodičia i malí pacienti. Neopodstatnené obavy často rozptýlia informácie o priebehu zákroku:
  • Dieťa je počas tonzilektómie v úplnej anestézii a počas celého zákroku je pod lekárskym dohľadom.
  • Dieťa je v umelom spánku približne 20 minút.
  • Chirurg dokáže mandle vybrať cez otvorené ústa dieťaťa, takže zvonku nie je potrebné vykonať žiadny rez.
  • Mandle sú odstránené sériou rezov, po ktorých je zastavené krvácanie.
  • Dieťa sa preberie na pooperačnom oddelení a doba rekonvalescencie v nemocnici sa pohybuje okolo 5 - 10 hodín. Deti s chronickými dýchacími problémami alebo detskou mozgovou obrnou môžu zostať pod lekárskym dohľadom dlhšie.
  • K typickým pooperačným ťažkostiam patrí približne týždeň bolestivého nepohodlia kvôli obnaženiu stien hrtana počas zákroku, ktoré sťažuje prijímanie potravy a návrat ku každodenným činnostiam.

Intrakapsulárna tonzilektómia

Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom v hrdle zostane tenká vrstva mandľového tkaniva, aby chránila svaly hrdla. Tento postup obmedzuje krvácanie pri zákroku, znižuje bolesti, uľahčuje pooperačné hojenie a dovoľuje deťom pohodlnejšie sa najesť. Pravdepodobnosť opätovného zväčšenia takto odstránených mandlí je menšia ako 1 percento.

spracoval: M. P.


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 13.12.2007: admin, Diskusia k článku "Deti a operácia mandlí"