Deti a operácia mandlí


zdravie




Krčné mandle sú párový orgán uložený v priechode ústnej dutiny do hrtana. Tvorí ich miazgové tkanivo, ktoré zachytáva pôvodcov nákazy pred vniknutím do dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva. Zápal mandlí sa nazýva angína. A práve častý zápal môže byť dôvodom pre tonzilektómiu, teda chirurgické odstránenie mandlí.
bolest-hrdla_tsp105680101Pri zápale krčné mandle opuchnú a sčervenajú, prípadne sa na nich objaví biely alebo žltkastý povlak. K ďalším príznakom zápalu mandlí patrí: Zväčšené hrtanové mandle sú bežným neduhom detského veku. Niekedy sa hrtanové mandle časom samé zmenšia na pôvodnú veľkosť. Pri podozrení na zápal je vždy dobré obrátiť sa na odborného lekára. Najmä opakujúce sa zápaly hrdla môžu skončiť s odporúčaním mandle chirurgicky odstrániť.

Chirurgická procedúra odstránenia hrtanových mandlí sa nazýva tonzilektómia. Tento zákrok môže detský lekár odporúčať v prípade, ak sú opakované časté zápaly hrdla alebo iné infekcie, zväčšené hrtanové alebo nosné mandle, sťažené dýchanie spôsobujúce ťažkosti s prehĺtaním či chrápaním.

Chirurgické odstránenie mandlí je často zahalené rôznymi obavami a preto majú z neho strach rodičia i malí pacienti. Neopodstatnené obavy často rozptýlia informácie o priebehu zákroku:

Intrakapsulárna tonzilektómia

Ide o chirurgický zákrok, pri ktorom v hrdle zostane tenká vrstva mandľového tkaniva, aby chránila svaly hrdla. Tento postup obmedzuje krvácanie pri zákroku, znižuje bolesti, uľahčuje pooperačné hojenie a dovoľuje deťom pohodlnejšie sa najesť. Pravdepodobnosť opätovného zväčšenia takto odstránených mandlí je menšia ako 1 percento.

spracoval: M. P.


Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.