startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti a nedostatok tekutín

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď dieťa ochorie na črevnú chrípku, k nepríjemným príznakom tohto ochorenia patrí hnačka a zvracanie, až sa niekedy divíte, kde sa to všetko v tom drobnom telíčku berie. Logický dôsledok nadmerného vylučovania tekutín je nebezpečenstvo odvodnenia organizmu.
detsky plac_02Dobrá správa je, že deti väčšinou dokážu prijímať dostatok tekutín aj prostredníctvom stravy. V prípade, že ešte stále dojčíte, je dobré počas choroby dojčiť častejšie v kratších intervaloch. Malé deti s hnačkami by mali ako doplnok piť aj elektrolytický nápoj, až kým zvracanie neustúpi. Ak dieťa odmieta jesť, treba mu podávať 2 - 3 čajové lyžičky roztoku každých 15 minút a sledovať, či sa u neho neprejavujú nasledujúce príznaky nedostatku tekutín:
  • Suché plienky. Dieťa by malo „premočiť“ 6 - 8 plienok denne. Ak zistíte, že je nejaká plienka suchá aj po niekoľkých hodinách, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

  • Popraskané pery. Suché, niekedy až popraskané pery, prepadnuté oči alebo fontanely a suchý plač. Je najvyšší čas navštíviť ambulanciu detského lekára.

  • Nepretržité zvracanie. Ak dieťa zvracia nepretržite počas šiestich hodín alebo sporadicky za 24 hodín, je čas neodkladne vyhľadať lekára.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 15.02.2007: admin, Diskusia k článku "Deti a nedostatok tekutín"
rightend