startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Čo sa deje v brušku - II. časť

line

v brušku




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Stále sa zväčšujúce tehotenské bruško je znakom blížiaceho sa dňa pôrodu. Budúce mamičky dávajú pozor nato, aby sa brušku a hlavne dieťatku, ktoré nosia pod srdcom, nič nestalo. Aká je však tá správna hmotnosť alebo veľkosť bruška? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
tehotna-zenaV ktorých prípadoch je tehotenská nadváha obzvlášť nežiadúca?

Prílišný prírastok hmotnosti je nebezpečný hlavne v druhej polovici tehotenstva po 20. týždni. Akákoľvek zdravotná komplikácia v tomto období skoro vždy predznamenáva sťažený pôrod. Preto lekári odporúčajú budúcim mamičkám, aby pravidelne sledovali svoju hmotnosť, krvný tlak merali na oboch rukách a chodili na rozbor moču kvôli zisteniu hladiny albumínu, ktorý zapríčiňuje vysoký krvný tlak a spoločne s pretrvajúcimi opuchlinami je vážnym dôvodom k nútenému pobytu v nemocnici.

Existuje spôsob, ako môže budúca mamička ovplyvniť veľkosť plodu?

Možno áno. Vyváženou stravou bohatou na živočíšne a rastlinné proteíny, vitamíny a minerály, zabúdať netreba ani na tehotenské vitamíny. Sú to síce všetko dobre známe rady, ale práve na tie sa často zabúda.

Zdá sa, že veľkosť materinského bruška vo veľkej miere závisí aj od množstva plodovej vody. Má na jej množstvo vplyv pitný režim budúcej mamičky? Nie, nadbytok plodovej vody má na svedomí skôr diabetes matky, odchýlky vo vývoji plodu, infekcia, Rhesov konflikt a často príznakom oneskoreného pôrodu.

Je malé tehotenské bruško lepšie ako veľké?

S tým nemôžeme súhlasiť. Nedostatočný prírastok hmotnosti môže viesť k poškodeniu plodu, vývinovým poruchám, nedostatočnej pôrodnej váhe, predčasnému pôrodu a niekedy aj smrti novorodenca. Preto by každá budúca mamička mala hľadať zlatú strednú cestu.

tehotenstvo_04Existuje priama súvislosť medzi citovým rozpoložením budúcej mamičky a nadváhou?

Možno áno. Ženy pod citovým tlakom zjedia všetko, čo vidia, “vybielia chladničku” a výsledkom je neprimeraná nadváha. Iné ženy v strese vôbec nejedia. Preto je dôležité budúcim mamičkám poskytnúť všetko potrebné, aby žili v pokojnom a stabilnom prostredí.

Približné rozloženie získanej tehotenskej hmotnosti:
  • Bábätko 3,5 kg
  • Placenta 0,675 kg
  • Plodová voda 0,8 kg
  • Zväčšený plod 0,9 kg
  • Prsia 0,45 kg
  • Objem matkinej krvi 1,5 kg
  • Medzibunková tekutina matky 1,4 kg
  • Tukové tkanivo matky 3,25 kg

  • CELKOVÝ PRÍRASTOK HMOTNOSTI 12,475 kg

autor: M. P.



Čo sa deje v brušku - I. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 28.11.2006: admin, Diskusia k článku "Čo sa deje v brušku - II. časť"
rightend