startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Čo sa deje v brušku - I. časť

line

v brušku




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Počas tehotenstva je pozornosť mamičky zameraná na bruško, miesto zrodenia a rastu nového života. Mamičky bruško hladia, oteckovia k nemu občas priložia ucho, aby počuli, čo sa deje vnútri. Niekedy bruško rastie rýchlo, niekedy sa zdá, že sa nič nedeje. Čo na to všetko hovoria odborníci, sa dozviete v nasledujúcom článku.
tehotenstvo02Ktoré faktory najviac vplývajú na veľkosť bruška v tehotenstve?

Výška bruška = výška plodu, ktorá za normálnych okolností zodpovedá príslušnému obdobiu tehotenstva. Napríklad v 32. týždni má embryo 32 - 33 centimetrov. Tvar a objem mamičkinho bruška je vo veľkej miere daný aj jej postavou. Ženy útlejšieho vzrastu s úzkou panvou mávajú väčšie bruško ako vyššie ženy so silnými stehnami, ale najrozhodujúcejším faktorom ovplyvňujúcim veľkosť materinského bruška je celkový prírastok hmotnosti, ktorý by každá mamička mala starostlivo sledovať.

Aký prírastok hmotnosti sa považuje za prirodzený?

V tomto ohľade je každá žena jedinečná. Najznámejšou štatistickou metódou pre výpočet ideálnej váhy je takzvaný „body mass index“, z praktického hľadiska však tento vzorec zanedbáva veľa podstatných veličín, preto sa pri výpočte tehotenskej váhy neodporúča. Mamičky obyčajne v prvej polovici tehotenstva priberú 40 % svojej pôvodnej hmotnosti, v druhej polovici sa tento pomer obyčajne zvýši na 60 % čo v praxi predstavuje 1,2 - 6,2 kg hmotnosti.

Aké sú riziká nadváhy v tehotenstve?

Nadváha v tehotenstve znamená problémy pre matku aj pre plod. Náhly prírastok hmotnosti je jeden z príznakov toxikózy - otravy organizmu, ktorá môže viesť až k predčasnému pôrodu, strate placenty a potratu. Vo všeobecnosti nadváha sťažuje prácu svalov, obeh krvi v dolných končatinách a s tým spojenú častú únavu a podráždenosť. Otrava organizmu v dôsledku nadváhy môže viesť k chudokrvnosti a úmrtiu plodu v maternici.

Čo spôsobuje náhly prírastok váhy počas tehotenstva?

tehotenstvo_03Niekedy mamičky rýchlo priberajú jednoducho preto, lebo radi jedia. Striedme stravovanie však ideálnu tehotenskú váhu ešte samo osebe nikomu nezaručí. Príliš veľa tekutín sa môže tiež negatívne odraziť na rapídnom prírastku hmotnosti počas tehotenstva. Zdravý organizmus vylučuje viac tekutín ako príjme počas dňa. Ak sa tekutina začne ukladať v placente, vedie to k fatálnemu narušeniu vývoja plodu.

Ako sa budúca žena môže zbaviť opuchlín?

Budúca mamička by mala predovšetkým dbať na odporúčania svojho lekára o racionálnej výžive, obmedziť slané, pikantné a smažené jedlá, ktoré podporujú ukladanie tekutín v tele a teda aj tvorbu opuchov. Nie je na škodu urobiť si raz za 10 dní „pôstny deň“. To v prípade tehotnej mamičky neznamená úplnú hladovku, ale dôraz na určitý typ potravín ako je ovocie alebo syrový koláč. Vylučovaniu tekutín nepomáha ani prílišné vylihovanie, naopak pomáha napríklad urologický čaj. Budúca mamička by mala denne vypiť aspoň 1,2 - 1,5 litra tekutín.

Čo v prípade, že je príčinou tehotenskej nadváhy priveľký plod?

Aj to sa niekedy stáva, ale môže to byť následkom iného problému. Zväčšený plod môže znamenať, že matka trpí akútnym diabetes hoci len v latentnej forme. To všetko vďaka hormonálnym zmenám počas tehotenstva. Nadváha plodu často vedie k rozhodnutiu pôrodníka priviesť dieťa na svet cisárskym rezom.

autor: M. P.



Čo sa deje v brušku - II. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 27.11.2006: admin, Diskusia k článku "Čo sa deje v brušku - I. časť"