startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Čo robiť pri hádke svojich detí

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Aj keď ostré hádky môžu deťom časom zovšednieť a začnú ich považovať za čosi prirodzené, nenusí to platiť pre všetkých členov domácnosti. Aj v hádke existujú určité hranice a rodičia by mali zasiahnuť len vtedy, ak hrozí ublíženie na tele.
dcera s otcomAk totiž budú zasahovať do sporov svojich detí príliš často, môžu si deti rýchlo privyknúť na svojho „advokáta“ v podobe jedného z rodičov a nenaučia sa riešiť konflikty samostatne.

Ak sa Vám nepáči jazyk, ktorý deti pri hádke používajú, je dobré ich na to vhodným spôsobom upozorniť a naviesť ich slovnú zásobu iným smerom. To však nie je to isté ako vyriešiť konflikt za nich. Pri zasahovaní do súrodeneckej hádky je užitočné dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad:
  • Deti treba od seba oddeliť až do času, kým im „nevychladnú hlavy“. To platí pri skutočne ostrej roztržke, pokojnejšie spory sa obyčajne urovnajú aj bez zásahu rodičov.
  • Nevenujte prílišnú pozornosť tomu, „kto začal“. Obyčajne má svoj podiel viny každá strana.
  • Určite pravidlá prijateľného správania a primerané tresty za ich porušenie. Žiadne búchanie dvermi, hádzanie hračiek, ani hádzanie sa po zemi. Naučte deti, že sú za svoje činy zodpovedné za každých okolností bez ohľadu na to, kto ich vyprovokoval.
  • Snažte sa každému dieťaťu venovať dostatok času pri činnosti, ktorú má rado. Ak má jedno dieťa rado prechádzky, venujte mu presne toľko času ako dieťaťu, ktoré radšej sedí doma a počúva ako mu mama číta rozprávku.
  • Ukážte svojim deťom, že Vaša láska nie je závislá na ich výkone alebo obmedzeniach.
  • Dajte každému dieťaťu príležitosť hrať sa osamote bez súrodenca alebo len s kamarátmi.
  • Dajte svojim deťom najavo, že za každých okolností sa doma môžu cítiť bezpečne, že sú pre Vás dôležité a ste ochotný naplniť všetky ich potreby.
  • Hrajte sa spoločne so svojimi deťmi hoci aj pri pozeraní televízie. Je to prirodzený spôsob ako utužovať vzájomné vzťahy a uvoľňovať napätie medzi súrodencami.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 31.01.2007: admin, Diskusia k článku "Čo robiť pri hádke svojich detí"