startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Čo by nemalo chýbať žiadnemu dieťaťu - II. časť

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Chce byť pri dieťatku stále keď ho potrebuje, no niekedy je dobré nechať malému potomkovi trochu viac priestoru na realizovanie. Nie vždy keď dieťa plače, musíte okamžite bežať k nemu so strachom z toho, čo sa mu mohlo stať.

dieta v postielkeČas osamote

Keď vidíte dieťa v postieľke, ktoré len tak pozoruje hračky visiace nad postieľkou, často dostanete chuť zobrať ho do náručia a zahrať sa s ním. Z času na čas je prospešné odolať. Aj dieťa je občas rado samo rovnako ako jeho dospelí rodičia. Aj keď to môže znieť čudne, aj dieťa si potrebuje oddýchnuť od hry s hračkami, objímania sa s medvedíkom, prebaľovania, kŕmenia a všeobecnej pozornosti svojho okolia. A tým pravým oddychom je pre dieťa práve pokojné ležanie v postieľke.

Príležitosť prežívať frustráciu

Všetky mamy dobre poznajú ten naliehavý vzlykavý plač, ktorý hovorí „potrebujem pomoc“. A naozaj, ak sa dieťa zamotá do hadice vysávača, s pomocou netreba otáľať. Čo však v prípade, že len potrebuje otočiť stránku v obrázkovej knižke? Vtedy je ten najvhodnejší čas, aby sa Váš potomok popasoval s problémom sám. Je to pre neho jediný a najlepší spôsob, ako sa naučiť byť samostatným. Ak je plyšový macko ani nie 10 cm od miesta kde dieťa práve sedí, podať mu ho, by znamenalo pripraviť dieťa o motiváciu ako nájsť spôsob, ktorým naňho dočiahne vlastnými silami. Preto keď vidíte, že sa dieťa o niečo snaží, povzbuďte ho a ak je to potrebné, trochu mu uľahčite riešenie situácie, ale nerobte zaňho všetko.

Menej nevýrazných jedál

Neochutená zemiaková kaša je dobrým zoznámením s jedlom dospelých, ale keď dieťa prekročí prvý rok života, nezaškodí jedlo občas vhodne ochutíte. Dieťa poznalo rôzne chute už v čase pred narodením, kedy sa všetko čo mama zjedla, odzrkadlilo aj v plodovej vode, prirodzenom prostredí vášho dieťaťa a rovnako poznalo mamine chute aj po narodení v materinskom mlieku. Aj keď nové jedlo dieťa na prvýkrát vypľuje, vôbec to neznamená, že mu nechutilo. Jednoducho ho len svojským spôsobom skúša. Preto sa nebojte nové jedlo vyskúšať ešte raz alebo dvakrát v rozmedzí niekoľkých týždňov.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.


Čo by nemalo chýbať žiadnemu dieťaťu - I. časťline

Diskusia


forum 16.01.2007: admin, Diskusia k článku "Čo by nemalo chýbať žiadnemu dieťaťu - II. časť"
rightend