startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Čo by nemalo chýbať žiadnemu dieťaťu - I. časť

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dokonca aj tie najoddanejšie mamičky a oteckovia často v rodičovskej starostlivosti nevedomky prehliadajú to podstatné, iní majú neustále pocit, že ich rodičovstvu ešte čosi chýba. V dnešnom článku si obidve skupiny nájdu niečo pre seba.

Dieta leziViac spánku

Koľko hodín spánku potrebuje priemerne Vaše dieťa? Veľa rodičov začiatočníkov si myslí, že postačí 8 - 12 hodín denne, ale v skutočnosti je to 14 až 16 hodín vrátane „siesty“ po obede. Určite existujú pokušenia v podobe babičkinej návštevy, ktoré Vás nenápadne donútia tento limit nedodržať, ale dostatočný spánok sa určite vyplatí. Nedostatok spánku vedie deti k roztrpčenosti a to rodičia určite neradi vidia.

Nácvik na pravidelný spánkový režim okolo šiesteho mesiaca veku je vhodný spôsob ako sa uistiť, že dieťa má dostatok spánku. K dobrému spánku samozrejme patrí kvalitná postieľka, vankúš a prikrývka, ktoré majú v detskej izbe svoje trvalé miesto. Dieťaťu môžete na lepšie zaspávanie pustiť rozprávku, alebo mu nejakú prečítať sami, podržať ho v náručí, alebo si na chvíľu ľahnúť vedľa neho.

Keď bude dieťa do postieľky ukladať otecko, pravdepodobne čas pred spaním využije trochu odlišným spôsobom. Svojho potomka bude dvíhať do vzduchu, brať ho na plecia a behať s ním po izbe, až z toho niekedy jeho nežnejšia polovička nemá dobrý pocit. Veď to čo si ona opatruje ako v bavlnke, niekto pohadzuje ako boxovacie vrece. Trocha tvrdej hry v prípade, že dieťa už prekročilo šiesty mesiac života, je pre dieťa prirodzeným telesným cvičením, tréningom rovnováhy a koordinácie.

Trocha začiatočníckej disciplíny

Odborníci na výchovu tvrdia, že dieťa do 6 mesiacov nemôžete rozmaznať, ale čo potom? Príliš útlocitné zaobchádzanie, môže Vašu ratolesť zmeniť na malého diktátora v plienkach.

V uplatňovaní bezpečnostných zásad treba byť neústupný, ale nie hrubý. Ak niekoho naozaj milujeme, zniesli by sme mu aj „modré z neba“. Na druhú stranu skutočná láska to je aj dôrazné varovanie a stanovenie hraníc vo vzťahu k rodičom aj okoliu. To dieťa pripraví na vstup do reálneho sveta.

Rozhodne by ste sa mali vyvarovať neprimeraných fyzických trestov. Zvýšený hlas, či dôrazný odchod z miestnosti často v mladšom veku úplne postačí. Nepodľahnúť detskému plaču je ťažké, ale pri výchove často potrebné. Najdôležitejšie je, aby si obaja rodičia hneď zo začiatku dohodli spoločné pravidlá výchovy. Zabráni sa tým tomu, aby si dieťa vždy našlo „advokáta“ pre to, čo chce dosiahnuť.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.

Čo by nemalo chýbať žiadnemu dieťaťu - II. časť


line

Diskusia


forum 15.01.2007: admin, Diskusia k článku "Čo by nemalo chýbať žiadnemu dieťaťu - I. časť"
rightend