Čo je to porucha pozornosti (ADHD)? - II. časť

zdravie
Erik bol od malička živé striebro. Už ako batoľa málo spal a často plakal, býval nedotklivý. Neskôr, ako malý špunt, lietal po dome ako tornádo a hlasno dával najavo svoju prítomnosť. Žiadna hračka ani činnosť si neudržala jeho priazeň dlhšie ako niekoľko minút. Nezriedka sa stávalo, že znenazdajky vybehol z domu na ulicu, bez ohľadu na rušnú premávku.
K predpokladom pozitívnej diagnostiky poruchy pozornosti patria:
- symptómy prvého alebo druhého typu poruchy sa objavia pred dovŕšením 7 roku života,
- prejavujúce sa symptómy musia byť horšie ako bežný prejav rovesníkov postihnutého,
- znepokojujúce správanie trvá dlhšie ako 6 mesiacov,
- znepokojujúce správanie sa prejavuje najmenej v dvoch oblastiach života postihnutého (v škole a v rodine alebo v rodine a medzi priateľmi).
Prekážkou jednoznačnej diagnostiky ADHD je aj skutočnosť, že sa k nej často pridávajú takzvané sprievodné postihnutia, ktoré postihujú približne tretinu diagnostikovaných jedincov. Patria medzi ne napríklad opozičná porucha a porucha správania.
Približne 35 % detí postihnutých ADHD trpí aj opozičnou poruchou, ktorá sa prejavuje tvrdohlavosťou, výbušnosťou, zámerným porušovaním pravidiel, či trucovaním. Porucha správania má podobné symptómy, ale oveľa ťažší priebeh, často je spojená s veľmi nepriateľskými až útočnymi postojmi. Opozičná porucha a porucha správania sprevádza predovšetkým hyperaktívny a kombinovaný typ poruchy pozornosti.
Úzkostlivá porucha
Toto sprievodné postihnutie trápi približne 25 % postihnutých ADHD. Jeho symptómami sú neprimeraná ustarostenosť, strach, panika, zrýchlený tĺkot srdca, nadmerné potenie, bolesti žalúdka, prípadne motorické alebo rečové tiky.Ťažkosti s učením
Sprevádzajú približne polovicu detí postihnutých poruchou pozornosti. K najbežnejším poruchám patrí dislexia alebo ťažkosti s písaním. Hoci ADHD samotná zaradením nepatrí medzi poruchy učenia, je často výraznou prekážkou na ceste k dobrému školskému prospechu.Aj keď poruchu pozornosti v súčasnosti nedokážeme celkom vyliečiť, je v silách medicíny udržať ju vhodnými prostriedkami v rozumných medziach a zabezpečiť tak postihnutému dobrú kvalitu života. V prevažnej väčšine prípadov sa porucha pozornosti koriguje pomocou vhodných liekov a výchovnej terapie. Je dôležité, aby pacient starostlivo dodržiaval a pravidelne monitoroval zostavený liečebný plán, aby ho ošetrujúci lekár mohol podľa potreby upravovať.
autor: M. P.
Čo je to porucha pozornosti (ADHD)? - I. časť