startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Najčastejšie chyby mladých rodičov - II. časť

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Byť rodičom je určite to najťažšie, ale zároveň najkrajšie povolanie na svete. Aby sme vám trochu uľahčili prvé mesiace rodičovskej školy, ponúkame niekoľko tipov ako sa vyhnúť najčastejším „zakopnutiam“ na ceste k rodičovstvu.

predskolsky vek_01Nerozdeľovanie bremena

Noví rodičia sa obyčajne učia veľmi rýchlo. Preto sa nebojte dať príležitosť aj svojmu partnerovi. Môže sa stať, že ako čerstvá mamička zo začiatku prebalíte svoje dieťa obratnejšie ako jeho otec, no i on sa potrebuje naučiť starostlivosti o svoje dieťatko.

Očakávanie najhoršieho

Žiaľ na svet prichádzajú aj deti so zdravotnými ťažkosťami či postihom. Pre rodičov nie je ľahké vyrovnať sa s touto skutočnosťou. No častokrát i zdravo narodené dieťa má obdobia, kedy sa musí popasovať s nečakanou chorobou. Napriek všetkému by rodičia nemali podliehať ťarche starostí. Naša doba vyvoláva dojem, že dokážeme „rozkazovať vetru aj dažďu“, skutočnosť je však často iná. Sú však udalosti, ktoré nedokážeme ani pri najlepšej vôli ovplyvniť.

Neodpočívanie

Odborníci odhadujú, že rodičia počas prvého roka života svojho dieťaťa spia asi 400 - 750 hodín. Ak je to možné, mali by si nájsť čas na pravidelný oddych. Bez neho si nedokážu naplno vychutnať neopakovateľné chvíle, ktoré so sebou jednotlivé etapy ranného detstva prinášajú. Kvôli starostlivosti o deti si budete musieť veľa vecí odoprieť, ale o spánok by ste sa okrádať rozhodne nemali.

Prílišné míňanie

Často počujete, že dieťa zmení váš život, ale len málokto sa prizná ako starostlivosť o dieťa načrie do rodinného mešca. Vo svete detskej výbavy sa neskúsený rodič môže ľahko stratiť. Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému míňaniu, vezmite so sebou do obchodu skúseného rodiča, ktorý vám pomôže zorientovať sa najmä pri nákupe šiat ale aj hračiek.

Neodkladanie spomienok

Pri každom detskom míľniku si poviete: „Na túto chvíľu určite nezabudnem.“ Smutný opak je však skutočnosťou. Cesta životom je nekonečné množstvo hodín a dní, ktoré sa zlievajú do nekonečného mora času. Novorodenecké obdobie uplynie ako voda a často si naňho už ani nedokážete spomenúť, pretože žijete danou chvíľou. Neodolajte preto príležitosti založiť svojmu dieťaťu fotoalbum, či rodinný video archív.

spracoval: M. P.

rightend