startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Najčastejšie chyby mladých rodičov - I. časť

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Byť rodičom je určite to najťažšie, ale zároveň najkrajšie povolanie na svete. Aby sme vám trochu uľahčili prvé mesiace rodičovskej školy, ponúkame niekoľko tipov ako sa vyhnúť najčastejším „zakopnutiam“ na ceste k rodičovstvu.
Mama a dieta_02_tsp76763894Je prirodzené, že v prvých týždňoch po pôrode budete hľadať radu a pomoc všade tam, kde majú so starostlivosťou o dieťa nejaké skúsenosti. Ak aj nebudete sami príliš aktívni, v rodine alebo medzi známymi sa určite nájde niekto, kto ochotne rozdáva rady, i keď si niekedy navzájom odporujú.

Rodičia či starí rodičia môžu poskytnúť v praxi osvedčenú radu, ale posledné slovo majú vždy rodičia. Ich intuícia je pri rozhodovaní najlepším radcom. Ako rodičia často vedia viac, ako si myslia.

Podceňovanie voľného času

Bez ohľadu na to, akú dlhú rodičovskú dovolenku plánujete, nedajte sa oklamať dojmom, že materská dovolenka je prechádzka ružovou záhradou. Práve naopak, čaká vás zamestnanie na plný úväzok. Na dôvažok váš nový „zamestnávateľ“ je neobyčajne nástojčivý a decibelmi rozhodne nešetrí. Môžete zabudnúť na voľné víkendy a sladké chvíle ničnerobenia. Hlavne zo začiatku budete radi, ak sa vám podarí nájsť si pre seba chvíľku na krátku sprchu. Plány na veľké upratovanie, stretnutie s priateľmi či romantická večera pri sviečkach pôjde nachvíľku bokom.

Zanedbávanie partnera

Po dni plnom kŕmenia, odgrgávania, prebaľovania a čičíkania nečudo, že často máte chuť poslať svojho práve z práce vracajúceho sa manžela na „dlhú prechádzku po krátkom móle.“ Obdobie krátko po narodení dieťaťa býva často aj časom prvej partnerskej krízy. Premena z bezstarostnej dvojice na starostlivých opatrovníkov patrí k najväčším úskaliam v manželstve.

Zabúdanie na seba

Nájsť si čaš na oddych je aj pri malom dieťati nesmierne dôležité, i keby tou chvíľou mala byť len malá šálku čaju. Chvíle oddychu rodičom umožnia nestratiť kontakt s bežným životom a neupadnúť do stereotypu. Šťastie a spokojnosť rodiča znamená zároveň šťastné detstvo pre deti.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 13.11.2007: admin, Diskusia k článku "Najčastejšie chyby mladých rodičov - I. časť"
rightend